Ponosni smo što se prikučujemo ovakvim projektima te vjerujemo da svi zajedno možemo odagnati predrasude odnosno raditi na uključivanju osoba s invaliditetom u naše društvo. Pronalaženje posla za mlade ljude je velik problem, a još većim postaje ako se radi o osobama s invaliditetom ili pak osobama slabijeg materijalnog statusa. U oba slučaja riječ je o vrlo osjetljivim skupinama koje se zbog stereotipa ili predrasuda teže ravnopravno uključuju u društvo. I zato svima kojima život nije pružio jednaku startnu poziciju treba pomoći da se što lakše uključe u hrvatsko društvo, da pronađu poslove i da se realiziraju kao osobe. Bez ovakvih projekata trebalo bi više vremena da se proširi društvena svijest kako mladi spomenutih skupina imaju ista prava, potrebe i želje baš poput ostalih ljudi", govori o motivima uključenja Hrvatske Lutrije u projekt 'Iskustvo zlata vrijedi' predsjednik Uprave Hrvatske lutrije Mario Musa.
Hrvatska Lutrija se kao poslodavac u projekt uključila prije četiri godine. Otad svake godine u ovoj kompaniji prenose studentima znanja i dugogodišnje poslovno iskustvo, a istodobno im omogućavaju da steknu praktična poslovna znanja i vještine kako bi u budućnosti ostvarili što uspješnije poslovne karijere. "Dobivanje radne prakse danas je ključno za stalno zaposlenje, a projekt 'Iskustvo zlata vrijedi' je prilika za radnu praksu mladima s invaliditetom koji su i dalje društveno marginalizirana skupina.
Senzibiliziranje društva
Upravo je to jedan od razloga zašto je potrebna sinergija akademske zajednice i tvrtki koje im tu praksu mogu omogućiti. Smatramo da su ljudi temeljni preduvjet uspješnosti poslovanja, ključni faktor i najvažnija karika u poslovnim procesima. Stoga, izuzetnu pozornost posvećujemo ljudskim resursima jer kroz zadovoljne ljude stvaramo bolje društvo u cjelini.
Naša je praksa, i izvan ovakvih medijskih akcija, senzibiliziranje društva na poticanje izjednačavanja prilika pri objavi i provedbi natječaja za popunjavanje otvorenih radnih mjesta otvorenost i mogućnost prijave svih koji udovoljavaju uvjetima natječaja, a sukladno Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, kod selekcijskog se postupka daje prioritet osobama s invaliditetom pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima za propisana radna mjesta. U Hrvatskoj lutriji trenutačno su zaposlene 52 osobe s invaliditetom, od radnih mjesta u prodaji do radnih mjesta različitih sektora i službi ovisno o mogućnostima i stupnju invaliditeta. Sve do jednog su sjajni radnici", ističe Mario Musa i dodaje kako su do sada i sa studentima imali samo lijepa iskustva jer je riječ o izuzetno marljivim i vrijednim mladim ljudima kod kojih u odnosu prema poslu i shvaćanju obaveza nema razlike u odnosu na stalno zaposlene.
Takav su dojam ostavile i studentice Zrinka i Ana. Zrinka Filipić studira na Visokoj školi međunarodnih odnosa i diplomacije, a Ana Bulut međunarodno poslovanje na Međunarodnom sveučilištu Libertas. Obje su sretne što su dobile priliku da se okušaju u poslovnom okruženju, pokažu i dokažu kao kvalitetne radnice i da primijene znanja koja su stekle na fakultetu. "Na praksi u Hrvatskoj lutriji iskazala sam želju za upoznavanjem poslova s područja ekonomije.
Odlično poslovno okruženje
Kolegiji iz tog područja bili su mi zanimljivi na fakultetu, te sam htjela vidjeti kako to izgleda u praksi. Izašli su mi u susret pa sam praksu, kao i Ana, odradila u Sektoru financija i računovodstva. Bilo mi je zanimljivo i korisno. Mentorice su mi svakodnevno davale konkretne radne zadatke koji su na kraju činili cjelinu. Praksa je bila dobro pripremljena, osigurani su dobri uvjeti za rad, a poslovno okruženje je izvrsno. Prihvatili su me odlično. Svi su pristupačni i spremni pomoći", priča o svom iskustvu u Hrvatskoj lutriji Zrinka, a Ana Bulut, koja dijeli njezino mišljenje, dodaje kako će im ovo iskustvo itekako dopuniti teorijsko znanje koje su stekle na fakultetima.
"Riječ je o sjajnim djevojkama koje su sve svoje obaveze shvatile i više nego ozbiljno te svojim radom i obavljanjem zadataka doprinijele redovnom poslovanju naše tvrtke. U Sektoru financija i računovodstva upoznale su se s ciljevima i poslovima Sektora, a vjerujem da su mnogo naučile i u praktičnom radu", ističe predsjednik Uprave Mario Musa. Obje djevojke nakon diplome žele posao u poslovnoj sredini koja će imati pozitivan stav prema osobama s invaliditetom kako bi mogle ravnopravno sudjelovati s ostalim zaposlenicima u radu te buduće tvrtke i doprinositi njezinu poslovnom uspjehu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu