Inkop obuća iz Poznanovca kroz uspješan nastavak poslovanja u stečaju u 2017. ponovo osvaja povjerenje kupaca te priprema izlaznu strategiju u kojoj se računa na velik interes potencijalnih ulagača.
Stečajni upravitelj Tomislav Đuričin otkriva da je u tijeku pronalaženje potencijalnih investitora koji bi bili zainteresirani za suradnju sa stečajnim dužnikom kao i eventualno preuzimanje i nastavak proizvodnje. Razlučni vjerovnik je Kreditna banka Zagreb, a daje punu podršku nastavku poslovanja, kako bi se ponovno vratila tržišna pozicija a time i privukao što veći broj zainteresiranih ulagača."Inkop obuća ima zaposlenike s velikim iskustvom, kao i sve potrebne strojeve i opremu za izradu najkvalitetnije vojne i zaštitne obuće, te je stoga vrlo zanimljiva potencijalnim ulagačima. S obzirom na opremljenost i iskustvo radnika, potencijalni investitor ima mogućnost uložiti u društvo koje posjeduje specifična znanja, kao i opremu s kojima može ispuniti sve zahtjeve za proizvodnju najsloženije i najzahtjevnije obuće", kaže upravitelj zaokružujući sliku s podacima da je u tijeku stečaja provedena racionalizacija troškova te operativno restrukturiranje, a pokušava se ugovoriti što više poslova, kako bi se vratila tržišna pozicija.
Sukladno odluci skupštine vjerovnika o nastavku poslovanja, tvrtka je spašena od likvidacije te danas zapošljava 80 radnika. Iako je to tek deseti dio zaposlenika koliko je imala u najboljim danima, za taj zagorski kraj to ima isto značenje kao i, primjerice, opstanak tvornice od nekoliko tisuća radnika u Zagrebu. Obveze prema radnicima se redovito podmiruju, ali stalni izazov za poslovanje predstavlja pronalaženje iskusne i kvalificirane radne snage koja je spremna raditi u društvu u stečaju, s obzirom na činjenicu da se ugovori o radu produžuju iz mjeseca u mjesec. Utoliko je u fokusu, uz pitanje oko namirenja vjerovnika, i stavljanje ove proizvodnje pod kontrolu novog vlasnika koji je zainteresiran za nova ulaganja i širenje poslovanja.
30 posto
Inkop obuće odnosi se na suradnju s MORH-om, za koji izrađuju vojnu obuću
Pretpostavke za to su osigurane u stečaju u kojem je nastavljena proizvodnja vojne i zaštitne obuće iz koje ostvaruju gotovo 80% prihoda. Dio ih ipak upotpunjuju i nisko profitabilni poslovi kakvi su oni doradni za ino partnere, što je pratilo našu obućarsku industriju od početka tranzicije, a kasnije i zbog izloženosti snažnoj konkurenciji s Dalekog istoka. Iako Lohn poslove u Poznanovcu rade u najvećoj mjeri za Talijane, ima doradnih poslova i za domaće kupce, i čine oko 22% ukupnog prihoda, dok sve važniji 'punjač' prihoda postoje segment proizvodnje sve traženije na tržištu zaštitne obuće za domaće i strane naručioce. Dugogodišnju tradiciju u proizvodnji vojne obuće te to što je tvrtka poznata po kvalitetnim proizvodima, pokazuje se da kupci respektiraju.
Oni koji su prestali poslovati s Inkopom zbog poslovnih teškoća u prošlosti ponovno se vraćaju u stečaju, ali se prema upravitelju stalno radi i na pronalaženju novih partnera i ugovaranju novih poslova s postojećim partnerima. "Velik izazov predstavlja financiranje proizvodnje jer zbog stečaja Inkop nije u mogućnosti dobiti garancije, niti zajmove kojima bi financirao proizvodnju, pa to čini isključivo iz vlastitih sredstava. Kad bi se moglo dobiti dodatno financiranje proizvodnje, ukupan prihod bi bio svakako viši", kaže Đuričin. U stečajnom postupku su utvrđene tražbine od ukupno 35,1 milijuna kuna, od kojih se 7,34 mil. kn odnosi na prvi viši isplatni red, a 27,76 mil. kn iznose tražbine drugog višeg isplatnog reda. Od imovine stečajni dužnik je vlasnik strojeva i opreme, čiju tržišnu vrijednost tek treba utvrditi ovlašteni sudski vještak.
"U dosadašnjem tijeku stečaja naglasak je bio na stabilizaciji poslovanja i ugovaranju proizvodnje kako bi se popunili proizvodni kapaciteti. Stečajni dužnik i dalje nastoji vratiti tržišnu poziciju na kojoj je bio i tu ima jako puno prostora za napredak. O brojkama proizvedenih čizama za MORH ne mogu govoriti, ali ti poslovi predstavljaju 30% od ukupnih prihoda. Inkop obuća je član Zajednice proizvođača u kojoj su još i Borovo te Jelen professional, koja ima sklopljen višegodišnji Ugovor s MORH-om za isporuku obuće", navodi upravitelj. Osim za MORH, isporučuju i zaštitnu obuću HT-u, Ericssonu, te drugim velikim sustavima, no konkretna imena Đuričin nije bio spreman iznositi. U tijeku su, kaže, natječaji na kojima pokušavaju isposlovati produžetke ugovora, i sklapanje novih.
Potencijalni ulagači, iz zemlje i inozemstva, se javljaju, te je u tijeku prikupljanje dokumentacije potrebne za donošenje sudskog rješenja kako bi se moglo pristupiti prodaji. Zanimljiv je to pokazatelj za obućarsku branšu u kojoj pozitivne pomake bilježe i poznate hrvatske tvrtke, primjerice Ivančica je s potpunim pripajanjem Bambija i mjerama podizanja konkurentnosti u 2016. premašila 10 mil. eura izvoznog programa. Borovo, pak, s brzorastućim programom startasica očekuje rješenje za velike obveze iz predstečajne nagodbe. Šire gledano u kožarskoj industriji, gdje posljednjih godina rastu greenfield investicije na sjeveru Hrvatske, može biti zanimljiv i podatak vezan za stečaj Inkopa, vlasnika istoimene obućarske tvrtke. I taj postupak vodi Đuričin, a kako kaže tamo nema nastavka proizvodnje, nego strojeve za kožarsku industriju uskoro očekuje prodaja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu