Minimalni pomaci cijene koji se uvode na Zagrebačkoj burzi prvog radnog dana 2018. dodatno će smanjiti promete, ocjenjuje brokerska zajednica. Brokerske kuće počele su svoje klijente obavještavati da od 2. siječnja više neće moći povisivati cijenu prilikom zadavanja naloga za kupnju za najmanje jednu lipu, već će sada za svaku dionicu postojati minimalan iznos za koji će se moći povisiti cijena. Pomak cijene propisuje delegirana uredba Europske komisije, a Zagrebačka burza samo provodi tu odluku koja proizlazi iz europske direktive o financijskim tržištima MiFID II.
Minimalan pomak računa se na temelju prosječnog dnevnog prometa i kategorija likvidnosti. Za izračun za pojedinu dionicu zaduženo je Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA), a režim pomaka cijene za dionice koji će vrijediti od 2. siječnja bit će na snazi do 31. ožujka 2019. godine. Naime, izračun se provodi jednom godišnje, a rezultati se objavljuju do 1. ožujka svake sljedeće godine te se primjenjuju od 1. travnja. Što se tiče najlikvidnijih dionica na domaćem tržištu, za dionicu Hrvatskog telekoma ulagači će morati ponuditi najmanje 50 lipa više od prvog najvišeg naloga, za Valamar Rivieru 10 lipa, a za povlašteni Adris jednu kunu.
Jurica Jednačak, predsjednik Udruženja za poslovanje i posredovanje na financijskim tržištima pri HGK tvrdi kako brokeri očekuju da će krajem ove i početkom sljedeće godine zaprimiti niz pitanja investitora te da će biti potrebno određeno vrijeme da se svi prilagode novim okolnostima. “Većina brokerskih kuća će poslati neku vrstu informacija svojim klijentima, a trenutno je najvažnija informacija da će Zagrebačka burza nakon završetka trgovanja 29. prosinca, povući sve otvorene naloge”, ističe Jednačak. S obzirom na trenutnu razliku između cijena u ponudi i potražnji dionica na Zagrebačkoj burzi, ne očekuje neko dramatično povećanje. “Što se tiče volumena trgovanja, očekujem smanjenje barem u početku 2018. godine”, dodao je Jednačak.
Što se tiče utjecaja na likvidnost, Ivana Gažić, predsjednica Uprave ZSE, kaže kako je u ovom trenutku teško reći hoće li ga biti. “Prema našem saznanju, mi smo jedina burza u okruženju koja je javno obavijestila o provođenju te odluke, ali sigurno će isto uskoro učiniti i ostale europske burze”, tvrdi Gažić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.ne znam šta bi rekao. protivnik sam bilo kakve pretjerane regulacije no nikad me nije smetalo platiti 0,50% više jer su na zse mogućnosti gubitka i dobitka puno veće. razumijem brokere jer oni uzimaju proviziju na svaku transakciju imala ona smisla ili ne. u svakom slučaju sad bi se moglo izbjeći ono preskakanje na bidu pomoću automatskih naloga koje ne posjeduju ravnopravno svi sudionici.
kod automatskih naloga će opet sve biti isto, samo će biti podešeni da preskaču koliko treba lipa, 10,50,100 ovisno koliko koja dionica bude imala zadanu razliku
[/quote]
na ovoj nakaradnoj burzi je sve moguće. možda se sad i ask odmakne pa sprajd bude po 20%
Možda da usput ukinu i liparenje u trgovini? Ono cijene 2,99 …. 9,99 :))))
ne znam šta bi rekao. protivnik sam bilo kakve pretjerane regulacije no nikad me nije smetalo platiti 0,50% više jer su na zse mogućnosti gubitka i dobitka puno veće. razumijem brokere jer oni uzimaju proviziju na svaku transakciju imala ona smisla ili ne. u svakom slučaju sad bi se moglo izbjeći ono preskakanje na bidu pomoću automatskih naloga koje ne posjeduju ravnopravno svi sudionici.
kod automatskih naloga će opet sve biti isto, samo će biti podešeni da preskaču koliko treba lipa, 10,50,100 ovisno koliko koja dionica bude imala zadanu razliku
Bolje zatvoriti burzu , ionako je večina malih otišla ili odustala od gubljenja živaca, novaca I vremena na ovoj žabokrečini od burze, jer ostali se ionako dogovaraju tko će kome što prodati I po kojoj cijeni.
Uključite se u raspravu