Ross zarađuje na Rusima; Kremlj kupio Facebook

Autor: Tomislav Pili , 07. studeni 2017. u 14:55
Američki ministar trgovine Wilbur Ross drži 31 posto udjela u brodarskoj tvrtki Navigator Holdings/REUTERS

Wilbur Ross dioničar je prijevoznika plina za Sibur, a otkriveno je i porijeklo novca milijardera Jurija Milnera.

Nakon lanjske afere s "Panamskim dokumentima", svijet politike i gospodarstva sada su uzdrmali "Rajski dokumenti" koji otkrivaju nove porezne tajne najvećih svjetskih bogataša.

Dokumenti su procurili iz odvjetničke tvrtke Appleby osnovane na Bermudima i tvrtke Asiaciti Trust iz Singapura, a nabavio ih je njemački list Süddeutsche Zeitung i podijelio s Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara (ICIJ). Klijenti Applebyja većinom su Amerikanci. Uz podatak da se poreznim oazama koristi i britanska kraljica, najviše pažnje privukla je povezanost američkog ministra trgovine s ruskim Siburom te podatak da Kremlj stoji iza ulaganja u Facebook i Twitter.

Povezanost s Moskvom
"Rajski dokumenti" dali su novi prilog tezi o snažnoj povezanosti američke administracije s ruskom vladom. Dokumenti, naime, pokazuju da ministar trgovine Wilbur Ross ima značajan udjel od 31 posto u brodarskoj kompaniji Navigator Holdings koja zarađuje milijune dolara na prijevozu plina za petrokemijsku kompaniju Sibur. Radi se o tvrtki čiji su dioničari osobe iz bliskog kruga ruskog predsjednika Vladimira Putina.

 

191 milijun

dolara dobio je Milner od VTB banke za kupnju 5% Twittera

Po nalogu Kremlja
Jedan od njih, Genadij Timčenko, na listi je osoba pod zapadnim sankcijama, a drugi je Putinov zet, Kiril Šamalov. Glasnogovornik ministarstva trgovine kazao je kako Ross nije bio uključen u donošenje Navigatorove odluke o suradnji sa Siburom, nije se nikada sastao s dioničarima i do sada nije znao o njihovim vezama, prenosi Reuters. Uz to, otkriveno je i porijeklo novca koji je ruski milijarder Jurij Milner uložio u Facebook i Twitter. Milner do sada nije želio govoriti o tome, a "Rajski dokumenti" pokazuju da je stotine milijuna dolara dobio po nalogu Kremlja.

Kupnju udjela u Twitteru za 191 milijun dolara ustvari je financirala državna VTB banka koja se često koristi za financiranje projekata po nalogu politike, stoji u dokumentima. Novac za ulaganje u Facebook došao je od Gazprom Investholdinga, još jedne financijske institucije pod kontrolom ruske vlade. Milnerova kompanija DST USA II držala je osam posto dionica Facebooka, a DST Investment 3 oko pet posto Twittera. Prije nekoliko godina Milner je izašao iz tih ulaganja. Dokumenti ne pokazuju izravnu Milnerovu povezanost u propagandnu akciju ruske vlade tijekom predizborne kampanje u SAD-u.

Komentirajte prvi

New Report

Close