Drugu godinu zaredom katastrofalno je stanje u hrvatskom voćarstvu. Lani je mraz uništio voćnjake sjeverozapadne Hrvatske sve do Slavonskog Broda, a to se ponovilo i ove godine. Pošteđeno je bilo tek nešto voćnjaka u Međimurju i kraj Virovitice te polovica uroda u Baranji i Slavoniji, objašnjava voćar i uzgajivač jabuka Frane Ivković.
Da bi se zadovoljile potrebe Hrvata za jabukama, trebali bismo imati 200.000 tona, a ove godine imamo 45.000 tona. Prosječni godišnji urod je 120.000 tona, a ostalo uvozimo. Manji urod neminovno dovodi do viših cijena, koje su trenutačno dvostruko više nego lani u isto vrijeme. Jabuke su otkupljivali prošle godine po cijeni između 1,25 i 1,70 kuna bez PDV-a, a ove godine je 3,20 kuna.
– Sad je cijena jabuka prve klase u trgovačkim centrima 9 i 10 kuna, a lani u isto vrijeme bile su upola jeftinije. Ako je jabuka u vrijeme berbe tako skupa, znam da će oko Božića biti 15 kuna, a neke sorte i po 17 kuna – upozorava Ivković. Jabuka je od voća najvažnija, najzdravija je i najviše se traži.
I mandarina je ove godine premalo. Ima ih 25.000 tona, a uobičajeno ih je između 80.000 i 100.000 tona. Zbog toga je i mandarini visoka otkupna cijena, lani je bila dvije kune, a ove godine početkom sezone bila je i sedam kuna, a i prodaja je počela kasnije.
Kako pišu 24 sata, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara, Hrvoje Gregurić, nadovezuje se na priču voćara.
– Manje je povrća, pa su otkupne cijene i dvostruko više nego proljetos, poput cijene salate. Glavicu sam prodavao po 1,60 kuna, a sad je tri kune. Trgovački lanci i onda su je prodavali, a i sad je prodaju po pet kuna. Na moju otkupnu cijenu dodaju PDV i maržu, pa je povrće i sto posto skuplje od cijene po kojoj sam im ga prodao. Kad trgovački centri imaju puno robe, ucjenjuju proizvođače da spuste cijene – objašnjava Gregurić. Suša je bila gotovo 70 dana i oni koji su navodnjavali, a imali su sreće da ih nije pogodila tuča, sad imaju povrća.
Njihove priče potvrđuje i letimičan pogled na tržnice u većim hrvatskim gradovima. Prošlog tjedna nije bilo kelja i skupo se plaćao, a sad ga ima puno. Povrće će, predviđaju trgovci, pojeftiniti jer je počelo stizati iz Dalmacije i Istre. U Dalmaciji su sadili mjesec dana kasnije nego mi na kontinentu i kupusnjača će imati cijele zime – priča prodavač sa slavonskobrodske tržnice. Slično zbori i Josip Božanić, koji dodaje da je dobro što je prekupaca sve manje, pa voće i povrće sa slavonskih njiva i iz voćnjaka dolazi u prvi plan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ljudi , cijena sadnice je oko 25-35 kuna, I klasa …….. Otiđite u trgovačke centre, ili naručite
preko portala….direktno na svoju adresu…posadite gdje god možete zdravo voće, kupite stare posjede,
pa, makar samo radi zdravog voće, koje svake godine možete nositi u svoje stanove, ako već nemate zemlju…
Ujutro sam prošetala voćnjakom…toliko voća- da se sve ruši od tereta voća, dijelimo ga, konzumiramo
koliko možemo….nije prvoklasno po izgledu, ali je fenomenalno po okusima….
Promijenimo svoje stavove prema proizvodnji voća i povrća za svoje potrebe…!
Nema te nestašice koju naši uvoznici ne mogu riješiti.
Uključite se u raspravu