Uspon srpskog rudarstva 
na obilju litija, bakra i zlata

Autor: Poslovni dnevnik , 05. listopad 2017. u 22:00
Litij se koristi u proizvodnji baterija za hibridna i vozila na električni pogon fotolia

Udjel rudarskog sektora u BDP-u zemlje porast će sa 1,5% na 3%.

Srbiju uskoro očekuje veliki razvoj u rudarskom sektoru, rečeno je na Međunarodnoj konferenciji o mineralnim resursima u toj zemlji. Siniša Tanacković, pomoćnik ministra rudarstva i energetike, rekao je da je došlo do ekspanzije geoloških istraživanja i da Srbija ima više od 220 eksplatacijskih polja i više od 130 istražnih polja na kojima se obavljaju geološka istraživanja. “U sljedećem razdoblju očekujemo veliki skok”, rekao je Tanacković, dodajući očekivanje da će rudarski sektor sa sadašnjih 1,5 posto u sljedećem razdoblju sudjelovati u BDP-u zemlje sa tri posto. U Srbiji je oko 22.000 zaposlenih u rudarskom sektoru, prenosi Blic.

Značajna ležišta

Prema riječima srpskog ministra energetike Aleksandra Antića, posebno se ističu dva projekta, Jadar pokraj Loznice i istraživanja bakra i zlata u timočkom kraju.

 

22 tisuće

osoba zaposleno je u srpskom rudarskom sektoru

U srpnju ove godine potpisan je Memorandum o razumijevanju između vlade Srbije i poznate kompanije Rio Tinto o implementaciji projekta Jadar za razvoj ležišta litija i bora u blizini Loznice, a pokretanje proizvodnje je planirano 2023. godine. Planira se da će to nalazište davati više od 10 posto svjetske proizvodnje litija. Projekt Jadar, pod okriljem kompanije Rio Tinto Minerali, predstavlja značajno ležište litija i bora.

Uslijed visoke koncentracije litija i bora – kao i geološkog ležišta za koje je procijenjeno da iznosi 200 milijuna tona – Jadar se smatra jednim od najvećih nalazišta litija na svijetu.

 

10 posto

svjetske proizvodnje litija dolazit će iz Srbije

Najlakši metal na planeti ima široku lepezu primjene, od kojih se izdvaja proizvodnja baterija za hibridna i vozila na električni pogon.

Kanađani traže zlato

Cijene litija rastu jer je snažno porasla potražnja za litij-ionskim baterijama. S druge strane, kanadska rudarska kompanije Nevsun Resource u projektu Timok istražuje nalazišta bakra i zlata pokraj Bora. Ležište Čukaru Peki je prema dosadašnjim istraživanjima jedno od najbogatijih bakrom i zlatom u svijetu. 

Komentirajte prvi

New Report

Close