Hrvatska je na prvom mjestu u EU i po padu nezaposlenosti i po padu zaposlenosti

Autor: Poslovni.hr , 14. rujan 2017. u 15:00
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Savez samostalnih sindikata Hrvatske zahvalan je Eurostatu na vjerodostojnim podacima o (ne)zaposlenosti u Hrvatskoj. Međutim, žao nam je što zahvalnost ne možemo iskazati prema hrvatskim javnim institucijama i političkom vodstvu, iako je pravodobno i istinito informiranje javnosti u području njihove odgovornosti. I, da ne bi bilo zabune, ovo posljednje odnosi se i na lijeve i na desne, na vlade i Milanovića, i Oreškovića i Plenkovića, stoji u priopćenju sindikata.

Naime, prema podacima Eurostata, Hrvatska je na prvom mjestu u Europskoj uniji i po padu nezaposlenosti i po padu zaposlenosti! Na takav trend, koji je posljedica loših javnih politika, SSSH upozorava već godinama, ali su nas sve vlade ignorirale fokusirajući se na „šminkanje“ statistike. I to su mogle dok Eurostat, objavljujući podatke, nije rekao „Car je gol“, ističe se u priopćenju kojeg potpisuje predsjednik SSSH Mladen Novosel.

"Da pojasnimo: proteklih dana predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović rekla je kako „brojke o nezaposlenosti nisu točne“, na što su predsjednik Vlade  Andrej Plenković i ministar rada Marko Pavić odgovorili kako „u Hrvatskoj raste zaposlenost jer imamo 55.000 osiguranika više nego prije dvije godine“. No nijedna od ovih izjava nije točna. Iako su brojke o registriranoj nezaposlenosti točne, pravo je pitanje zbog čega je do smanjenja nezaposlenosti došlo, a došlo je zbog iseljavanja (uzrokovanog niskim plaća i uvjetima rada – kaže i službena statistika DZS-a), zbog brisanja iz evidencije (HZZ se posljednjih godinu dana studiozno posvetio brisanju nezaposlenih iz evidencije, iako to za posljedicu imat nemogućnost dopiranja do radno neaktivnih) te zbog nekoliko desetaka tisuća mladih uključenih u stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, tzv. SOR, (koji se skidaju s evidencije nezaposlenih, ali ne ulaze u radni odnos). Izjave predsjednika Vlade i ministra rada nisu točne jer broj osiguranika u mirovinskom sustavu i broj zaposlenih nisu isto.  Broj osiguranika uvijek je veći, među ostalim i zato što se kao osiguranici evidentiraju svi oni kojima se po bilo kojem ugovoru (o radu ali i o djelu te o autorskom djelu) uplaćuje mirovinski doprinos ali, i zbog istih onih nekoliko desetaka tisuća mladih na SOR-u kojima se uplaćuje doprinos ali se ne evidentiraju u zaposlenosti jer nisu u radnom odnosu, nemaju ugovor o radu te nemaju radna prava (i obveze) u cijelosti – oni su, kako i sam naziv mjere kaže –  na osposobljavanju. Je li kod izjava premijera i ministra riječ o neznanju ili namjernom „šminkanju“ podataka za javnost (treće nam ne pada na pamet) ne znamo, ali za nas su oba razloga jednako neprihvatljiva", navode iz sindikata.

Dakle, zaključuju iz SSSH,  'upumpavanje' ogromnih sredstava u, za poslodavce, besplatnu radnu snagu na relativno malo tržište rada kakvo je naše, proizvelo je višestruke negativne posljedice na što smo upozorili. Masovna primjena SOR-a uzrokovala je pad zaposlenosti (poslodavci koji bi inače zapošljavali to ne čine već uzimaju „besplatnog“ radnika putem SOR-a), kao i pad plaća što, opet, za posljedicu ima nemogućnost života od rada u Hrvatskoj te stoga iseljavanje.

Komentirajte prvi

New Report

Close