Ako bi u ta dva slučaja luksemburški Sud presudio u korist Komisije, Hrvatska bi se suočila s novčanom kaznom od, ukupno, oko 19 tisuća eura, odnosno oko 140 tisuća kuna dnevno, piše Novi list.
Riječ je o tužbama koje je Komisija podnijela u lipnju i srpnju. U obje tužbe Komisija tvrdi da Hrvatska nije na vrijeme donijela propise ili mjere za usklađivanje s EU direktivama ili, u najmanju ruku, o takvim mjerama nije obavijestila Komisiju.
U tužbi podnesenoj u lipnju Komisija traži od Suda da utvrdi da je Hrvatska propustila ispuniti obveze iz direktive o ugovorima o potrošačkim kreditima koji se odnose na stambene nekretnine jer do 21. ožujka 2016. »nije donijela zakonske i druge propise potrebne za usklađivanje s tom Direktivom«.
Bruxelles smatra da bi Sud trebao naložiti plaćanje novčane kazne u iznosu od 9.865 eura dnevno, od dana objave presude. Tužba iz srpnja je slična, samo što se odnosi na izmjene direktive o zakonskim revizijama godišnjih financijskih izvještaja i konsolidiranih financijskih izvještaja, a penali koje Komisija traži iznose 9.275 eura dnevno.
Odgovor na tužbu iz lipnja Vlada je usvojila na prošlotjednoj sjednici. Što stoji u tom odgovoru, Vlada nije objavila jer je takva praksa. Ni iz Ministarstva financija nisu nam odgovorili je li Sud EU-a obaviješten u kojem će se roku Hrvatska uskladiti sa spomenutom direktivom. No, može se zaključiti da u Vladi računaju da će plaćanje penala ipak izbjeći jer su na dnevni red Sabora uvrštena dva prijedloga zakona kojima bi se trebao riješiti problem kašnjenja, a onda, za očekivati je, i tužbi pred luksemburškim Sudom, piše Novi list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ma to je kikiriki koliko naši kokošari od političara i uhljebi skure……koga briga!?
Bez problema – svaki penal košta manje od dugoročne ne-provedbe (većine) direktiva. Moram priznati da ih nisam čitao no ako su kao većina do sad – biti će nam samo bolje. Odgađanje implementacije to samo potvrđuje.
To neće biti nikakav problem.
Svi koji su na referendumu glasali za EUniju će s veseljem to financirati.
Uključite se u raspravu