Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić izjavio je u nedjelju da je namjera pravilnika, kojim su povećane pristojbe i pojačan fitosanitarni nadzor pri uvozu voća i povrća iz zemalja izvan EU, bila isključivo briga o kvaliteti hrane koja dolazi u Hrvatsku a ne nanošenje štete susjednim zemljama, te je najavio da će razgovarati s njihovim ministrima.
Tolušić je rekao da se pravilnik kojeg je donijelo njegovo ministarstvo odnosi na 168 zemalja u svijetu koje nisu u EU. Rekao je da mu je žao ako se to ispolitiziralo jer definitivno tako nije trebalo biti, kao i da po njemu ne postoje razlozi za protumjere Srbije.
"Očekujem da ćemo sjesti sa ministrima iz susjednih zemalja kroz tjedan ili dva i da ćemo vidjeti u čemu je točno problem. Do sada smo dobili prigovor samo iz Srbije i vidjet ćemo što se može napraviti po tom pitanju", izjavio je ministar Tolušić odgovarajući danas u Sinju na pitanja novinara o protumjerama iz Srbije.
Napomenuo je da cijena robe u jednom kamionu koji dolazi u Hrvatsku 250 do 300 tisuća kuna, a pregled iznosi dvije tisuće kuna te da se radi o "iznosima koje na jednoj generalnoj razini nisu veliki". Napomenuo je i da je prošlog tjedna iz Srbije pregledano pet kamiona, iz Bosne i Hercegovine tri i iz Albanije četiri kamiona.
"Govorimo o relativno malom broju, ali, kažem, žao mi je ako je to dovelo do problema s druge strane. Tu smo, ako treba sjesti i razgovarati. Ministarstvo poljoprivrede je tu", poručio je ministar Tolušić.
Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede donijelo je u srpnju novi pravilnik kojim se uvodi kontrola većeg broja vrsta voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja nego dosad, a naknada za inspekcijski nadzor povećava s 90 na 2000 kuna.
Srbija je spremila stroge mjere kojima će uzvratiti Hrvatskoj ukoliko ne promijeni pravilnik kojim su pogođeni i srpski izvoznici. Carinske ispostave na graničnim prijelazima prema Hrvatskoj dobile su upute o primjeni mjera, ali će se sačekati ishod razgovora resornih ministara zemalja regije u ponedljeljak 8. kolovoza, potvrđeno je Hini iz više neslužbenih izvora bliskih srbijanskoj vladi i ministarstvu poljoprivrede. Beogradski mediji, međutim, pišu kako je Srbija od jučer, "osim voća i povrća, strogim kontrolama podvrgnula i sve druge proizvode iz Hrvatske, zbog čega ih neće biti na tržištu u narednih 30 dana, koliko traje ta procedura".
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović smatra da je najbolje rješenje za trgovinski spor koji je nastao između Hrvatske i država zapadnog Balkana zbog povećanja iznosa pristojbi za nadzor nad kvalitetom uvezenog voća i povrća izmjena te odluke i primjena tarifa kakve vrijede u drugim državama-članicama Europske unije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Postrožiti kontrolu kakvoće uvozne robe, a srbijancima uvest vize!
Valjda treba postroziti kontrolu kvalitete sve robe koja se prodaje na trzistu. Da je Hrvatska roba kvalitetnija od uvozne onda bi sjediste Mercedesa i Rolexa bilo u Hrvatskoj.
Izmedju Srbijanskog i Makedonskog seljaka koji svaku jutro odlazi na njivu i Hrvatskog birokrata/populista koji kupuje glasove cijedeci sve one koji naporno rade je cu stati na stranu seljaka.
Postrožiti kontrolu kakvoće uvozne robe, a srbijancima uvest vize!
možda netko želi omlet za svoju djecu?
http://www.agrobiz.hr/agrovijesti/kakvo-je-to-uvozno-jaje-koje-stoji-samo-15-lipa-3821
i ovi kmeče; zašto ?
http://www.agrobiz.hr/agrovijesti/makedoncima-drasticno-pao-izvoz-vina-u-hrvatsku-prijete-kontramjerama-4923
tko želi piti šećerni otrov po 10kn ?
Uključite se u raspravu