Kako bi smanjila zaduženost, riječka farmaceutska kompanija Jadran Galenski Laboratorij (JGL) odlučila je otkupiti dio vlastitih obveznica u iznosu do 70 milijuna kuna od ukupno nominalno 200 milijuna kuna. Kako se neslužbeno doznaje, prijevremenom otplatom oko trećine ovog duga, JGL planira uštedjeti čak 15-ak milijuna kuna u roku od četiri godine.
“Odlučili smo višak likvidnih sredstava usmjeriti na otkup dijela obveznica u iznosu do 70 milijuna kuna kako bismo smanjili zaduženost te troškove financiranja. U petak je, sukladno zakonu, objavljen poziv na otkup obveznica, na koji će vlasnici obveznica koji žele prodati svoje vrijednosne papire odgovoriti u narednih pet dana. Očekujemo da ćemo otkupiti planirani nominalni iznos”, pojasnio je za Poslovni dnevnik Dražen Jakšić, izvršni direktor korporativnih financija JGL-a.
Smanjenje zaduženosti riječkom će farmaceutu svakako pomoći u oporavku koji polako kreće nakon dvije krizne godine za JGL koje su slijedile nakon velikih ulaganja i pada ruskog tržišta.
Kako je poznato, prije dvije godine kompanija je otvorila novi proizvodni kompleks Pharma Valley u koji su uložili 361 milijun kuna. Istodobno s kapitalnom investicijom koja im je trebala pojačati plasman i izvoz, međutim, JGL je trpio značajnu štetu na svom najjačem izvoznom tržištu Rusije te Ukrajine koje su prolazila gospodarsku i geopolitičku krizu.
Spas su potražili na novim tržištima te fokusiranjem na ključna terapijska područja, respiratorno i oftalmičko, nastavljajući viziju korištenja dobrobiti morske vode. Stoga su početkom ove godine i prodali svoj ruski portfelj proizvoda brenda D-Panthenol i proizvode iz segmenta ženskog zdravlja mađarskom Egis Pharmaceuticals-u, s nastavkom proizvodnje svih proizvoda iz ugovora u riječkom pogonu JGL-a.
Prošla godina kojom je ujedno obilježeno 25. godina poslovanja tvrtke, završila je s 850 milijuna kuna ukupnih prihoda, dok je ostvarena neto dobit bila 91 milijun kuna. Tvrtka je lani lansirala 44 nova proizvoda, potpisala 12 novih partnerskih ugovora i otvorila sedam inozemnih tržišta, Italije, Španjolske, Poljske, Tajlanda, Vijetnama, Singapura i Malezije. Inače, udjel izvoza u ukupnim prihodima JGL-a d.d. tijekom 2016. godine iznosio je 80 posto. Pritom, tržište Rusije s 37 posto udjela i dalje čini najveće tržište tvrtke, dok je drugo po veličini tržište Hrvatske s 33 posto udjela u prihodima od prodaje. Uz ova dva vodeća tržišta, proizvodi riječkog JGL-a prisutni su u još 32 zemlje svijeta. U Rusiji su se u međuvremenu izdigli na 43. mjesto najvećih farmaceutskih kompanija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Pitanje nije “isplati li se prodati obveznice”, već “po kojoj cijeni”.
Postoji li isplativost i interes za prodaju obveznica koje u polugodišnjim ratama isplate garantiraju godišnji prinos uz fiksnu kamatnu stopu od 5,8125 posto ??
Uključite se u raspravu