Onima koji ostanu bez nekretnine država jamči smještaj 18 mjeseci

Autor: Poslovni.hr/Hina , 07. srpanj 2017. u 08:47
Foto: Tomislav Miletić / Pixsell

Puno je više problema koje izmjene zakona ne rješavaju, nego onih koje rješavaju.

Još jedna faza u procesu izmjene Ovršnog zakona jučer je završena – Vlada je prihvatila zakonske izmjene koje je predložio Klub zastupnika Mosta kroz 13 amandmana i svoje mišljenje o tome uputila u Hrvatski sabor.

Sljedeći se tjedan očekuje saborska rasprava i izglasavanje zakonskih izmjena koje uključuju podizanje zaštićenog dijela plaće s dvije trećine na tri četvrtine iznosa prosječne neto plaće u Hrvatskoj te zaštitu jedine nekretnine kao predmeta ovrhe.

– Neće se moći provoditi ovrha na jedinoj nekretnini, niti kad je vrijednost glavnice manja od 20.000 kuna. Vrlo precizno dajemo alat sudovima ako je glavnica i veća, ali je narušena ravnopravnost ovrhovoditelja i ovršenika, sud će moći donijeti odluku da se takva ovrha na nekretnini brani. Za one koji ipak ostanu bez nekretnine propisujemo vrlo jasno kako će postupati centri za socijalnu skrb te im je zajamčen smještaj 18 mjeseci – precizirao je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković te dodao da u zakon implementiraju i direktivu o europskom nalogu.

No, puno je više problema koje izmjene zakona ne rješavaju, nego onih koje rješavaju, uključujući goleme troškove ovršnog postupka i nemogućnost zaštite najnižih primanja od ovrhe. Vlada je zbog toga izložena kritikama javnosti i stručnjaka te je premijer Andrej Plenković u obraćanju povodom zakonskih izmjena dao nadu da bi se u drugoj fazi mogao donijeti potpuno novi ovršni zakon.

Komentirajte prvi

New Report

Close