U četiri godine strane tvrtke zaposlile 460.000 Amerikanaca

Autor: Tomislav Pili , 03. srpanj 2017. u 14:05
Od stranih ulaganja profitirao je i jug koji podržava Trumpa/FOTOLIA

Ukupna inozemna ulaganja u Ameriku prošle su godine dosegla 3,7 bilijuna dolara što je rekordni iznos u svjetskim okvirima.

Tvrdnje predsjednika Donalda Trumpa da su strane kompanije odnijele radna mjesta u američkim tvornicama nisu točne, štoviše, strana ulaganja u posljednjih nekoliko godina zaslužna su za većinu novih radnih mjesta. Prema Reutersovoj analizi službenih saveznih statistika, od 2010. do 2014. godine u SAD-u je otvoreno 656.000 novih radnih mjesta u proizvodnom sektoru, od čega je dvije trećine zasluga inozemnih ulaganja.

Stroži nadzor
U posljednje dvije godine u proizvodnju na području Amerike strane su kompanije ubrizgale više od 700 milijardi dolara čime su ukupna strana ulaganja dosegla 3,7 bilijuna dolara, kazuju podaci za prošlu godinu. To je ujedno i rekordni iznos u svjetskim okvirima. Podaci ne idu u prilog Trumpovim najavama da će uvesti više carine na uvoz robe iz država koje imaju visok trgovinski suficit sa SAD-om, poput Njemačke i Kine. Administracija je najavila i stroži sigurnosni nadzor stranih investicija.

 

700 mlrd.

$ uložile su u posljednje dvije godine strane kompanije u američku proizvodnju

Pomalo je paradoksalno da su Trumpove poruke iz predizborne kampanje pale na plodno tlo na jugu SAD-a koji je dosta profitirao od stranih ulaganja, posebno iz Njemačke. Tako je BMW uložio osam milijardi dolara u tvornicu u Spartanburgu u Južnoj Karolini, a koja je postala najveći izvoznik automobila u SAD-u, gledajući po vrijednosti. Republikanski guverner te savezne države Henry McMaster izjavio je prošlog ponedjeljka kako je bavarski proizvođač stavio Južnu Karolinu na globalni ulagački zemljovid. "Prisutnost ove kompanije promijenila je sve u razvoju naše države", dodao je McMaster.  

Fleksibilan odgovor
BMW u toj tvornici zapošljava 9000 ljudi, a izvršni direktor kompanije Harald Krüger najavio je dodatna ulaganja od 600 milijuna dolara u sljedeće četiri godine što će broj radnika povećati za 1000 ljudi.  Kompanija će uložiti i dodatnih 200 milijuna dolara u njihovu obuku. U gradu Charlestonu novih 1200 radnih mjesta otvara Mercedes-Benz, a švedski Volvo – inače u kineskom vlasništvu – iduće godine namjerava otvoriti prvu američku tvornicu s 2000 zaposlenih. No, BMW se sprema za mogući zaokret u američkoj politici prema stranim kompanijama. Naime, obnavljaju se tvornice u Južnoj Africi i Kini kako bi se smanjila ovisnost o Spartanburgu. Podsjetimo, nakon najava u siječnju da BMW namjerava graditi tvornicu u Meksiku, Donald Trump je izjavio kako Njemačka prodaje previše auta u SAD-u.

"Ako se nešto dogodi na političkoj razini – a ne znamo još što bi to bilo – u mogućnosti smo biti fleksibilni. Nećemo proizvoditi samo u Spartanburgu, već i u Južnoj Africi, a kasnije i u Kini", izjavio je za Reuters Oliver Zipse, član Uprave BMW-a zadužen za proizvodnju. Republikanska senatorica iz Južne Karoline Lindsey Graham smatra kako će protekcionizam naštetiti američkim radnicima. "Ispregovarajmo trgovinski sporazum s Europom, modernizirajmo Sjevernoamerički sporazum o slobodnoj trgovini (NAFTA)", poručuje Graham. "Idemo u krivom smjeru. Trebamo više trgovinskih sporazuma, a ne manje", dodala je senatorica koja se često suprotstavlja mišljenju predsjednika Trumpa.

Komentirajte prvi

New Report

Close