Farmaceutska industrija godinama je suočena s kašnjenjem u naplati dugova.
Obveze HZZO-a u tri su mjeseca 2017. smanjene za oko 100 milijuna kuna i iznose 2,7 milijarde kuna, od čega je dospjelo 856 milijuna. Obveze KBC-a i ostalih zdravstvenih ustanova porasle su oko 53 milijuna kuna na 5,45 milijardi, od čega je dospjelo 2,8 milijardi. Zato se može očekivati još jedna sanacija dugova u zdravstvu sljedeće godine, a sve se češće spominje vraćanje HZZO-a u državnu riznicu na čemu inzistira i Državna revizija. I dok se zbrajaju dugovi države i njenih institucija prema farmaceutskoj industriji, farmaceuti svoje obveze prema državi moraju ispunjavati u roku od 30 do 60 dana, a neke od tih obveza su češće nego u drugim zemljama i povećavaju troškove farmaceutima.
Takav je slučaj s brojem analiza provjere kakvoće uzorka lijeka iz prometa koju obavlja Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) koje su u stalnom porastu nakon ulaska u EU. Od 2014. provjere su povećane 38%, a toliko su i porasli troškovi, kažu u Hrvatskoj udruzi poslodavaca. U 2015. u Španjolskoj je provedeno 154 kontrola, Litvi 104, Češkoj 200, Sloveniji na svega 55 uzoraka lijeka, dok je u Hrvatskoj 416 provjera kakvoće uzorka lijeka, a za što je HALMED uprihodio oko 12 mil. kuna.
Posljednje tri godine ta brojka godišnje prelazi 400 provjera. U 2014. proveli su ih 493, 416 provjera 2015., a lani 463. Kako ističu iz HUP-Udruge proizvođača lijekova, od 2016. više od 56% prihoda ostvarenih od kontrola dolazi od domaće farmaceutske industrije, dok je 2015. on bio 30%. HALMED troškove naplaćuje u roku od 45 dana, a za prekoračenje zaračunava kamate. Kažu da se nadzor provodi sukladno planom odobrenim od resornog ministarstva, u pravilu jednom u pet godina za svaki farmaceutski oblik i jačinu lijeka, te da je nadzor važan i zbog sve veće izloženosti krivotvorenim lijekovima. Tvrde i da im se prihodi od provjere smanjuju, kao i broj provjera. U 2015. prihodi HALMED-a smanjeni su za 10,7% na godišnjoj razini, a lani šest posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu