Pad troškova proizvodnje iz obnovljivih izvore učinit će "zelenu energiju" jeftinijom već za pet godina od energije iz termoelektrana na ugljen, a do 2040. više od trećine globalne proizvodnje dolazit će iz obnovljivih izvora, procjenjuje vodeća analitička kuća Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
Skeptični naftaši
U svom najnovijem izvješću "New Energy Outlook" navodi se kako će za 23 godine 34 posto energije u svijetu dolaziti iz energije sunca i vjetra. Trenutno samo pet posto energije dolazi iz tih izvora. Naravno, naftne kompanije uopće ne dijele taj optimizam. U svom najnovijem istraživanju američki ExxonMobile tvrdi da će iz obnovljivih izvora – isključujući hidroelektrane – do 2040. dolaziti tek 11 posto svjetske proizvodnje struje. Prema mišljenju naftaša, prednosti fosilnih goriva – visoka energetska vrijednost, jednostavno skladištenje, fleksibilnost i troškovi – donijet će nastavak dominacije u globalnoj energetici u narednim desetljećima.
Rizični status quo
Međutim, analitičar BNEF-a Ethan Zindler smatra kako će unatoč tome doći do značajnih promjena u globalnom energetskom miksu za 20-ak godina. "Ako promotrimo promjene koje su se već dogodile u energetskom sektoru, predviđati scenarij statusa quo je prilično riskantno", ocjenjuje Zindler. U posljednjih devet godina trošak dobivanja energije iz vjetroelektrana pao je za 71 posto, a iz fotonaponskih panela za 83 posto. BNEF predviđa do 2040. godine daljnji pad troškova od 47 posto za vjetroelektrane te 66 posto za solarne izvore. U Americi će energija sunca i vjetra postati jeftinija od struje iz plinskih elektrana već do 2023. godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu