U svibnju je u 27 zemalja Europske unije, uz izuzetak Malte za koju nisu bili dostupni podaci, registrirano ukupno 1.386.818 novih automobila, što je 7,6 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine, pokazuju podaci ACEA-e.
Time se prodaja u svibnju oporavila, nakon 6,6-postotnog pada u prethodnom mjesecu. Ujedno se obujam prodaje ponovo približio razini iz svibnja 2007. godine, prije izbijanja ekonomske krize, primjećuju u ACEA-i.
Oporavak prodaje u prošlom mjesecu prati rezultat u 'starim' članicama EU, koje su u cjelini u svibnju zabilježile rast prodaje za 6,8 posto, nakon 7,8-postotnog pada u travnju.
U skupini 'novih' članica EU prodaja je u svibnju poskočila 17,3 posto, zabilježivši više nego dvostruko snažniji rast nego u prethodnom mjesecu.
Među najvećim europskim tržištima Njemačka je ponovo preuzela vodeću poziciju sa stopom rasta prodaje za 12,9 posto. Slijedi Španjolska s rastom prodaje za 11,2 posto.
Francuska i Italija bilježile su pak visoke jednoznamenkaste stope rast, od 8,9 odnosno 8,2 posto.
Među 'velikima' samo je Britanija bilježila pad prodaje, i to za 8,5 posto.
U Hrvatskoj je u svibnju registrirano 8.045 novih automobila, što je 34,1 posto više nego u istom lanjskom mjesecu. Stopa rasta najveća je od prošlogodišnjeg kolovoza kada je iznosila 38,7 posto i bila je najviša od ulaska Hrvatske u EU, pokazuju podaci ACEA-e.
U travnju prodaja je u Hrvatskoj na godišnjoj razini prema ACEA-inim podacima poskočila gotovo 30 posto.
Snažan rast i u prvih pet mjeseci 2017.
Hrvatska je bilježila snažan rast prodaje i u prvih pet ovogodišnjih mjeseci, za 28,2 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, uz registriranih ukupno 25.110 novih automobila, izvijestili su iz udruženja.
Ukupno je u 27 zemalja EU (bez Malte) u razdoblju od siječnja do svibnja ove godine potražnja za novim automobilima uvećana je 5,3 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, uz registriranih 6.719.209 novih automobila.
Među najvećim je tržištima u promatranom razdoblju najviše porasla prodaja u Italiji, za 8,1 posto. Slijedi Španjolska sa 7,3, Njemačka sa 4,7 i Francuska s 3,3 posto rasta prodaje, pokazuje izvješće ACEA-e.
Tržište Velike Britanije u tom je razdoblju gotovo stagniralo, uz blagi pad prodaje, za 0,6 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu