Nađu li se u Europi, Hrvati mogu računati na to da će za svoj novac jedino u Češkoj i Slovačkoj moći kupiti sličnu količinu roba i usluga kao i u Hrvatskoj. Potrošačke cijene roba i usluga u Hrvatskoj su, u prosjeku, za trećinu niže od prosječnih u EU, kojemu su sa svojom razinom cijena najbliže Italija i Njemačka.
No, zato Hrvati plićeg džepa nemaju što tražiti u Švicarskoj, na Islandu, u skandinavskim zemljama pa i u Irskoj, u kojima su cijene u prosjeku dva do dva i pol puta više nego kod nas. Pokazuje to jučer objavljena usporedna razina cijena potrošačkih dobara i usluga u 37 europskih država koju je 2016. proveo Eurostat. Ta je kuća usporedila više od 2400 proizvoda i usluga širom Europe podijeljenih u 12 grupa proizvoda. Po tome bi Hrvatska za polovicu analiziranih zemalja bila kao bubreg u loju uz uvjet, dakako, da se ovdje živi s tamošnjim plaćama.
Kako piše Večernji list, naši se građani s hrvatskim primanjima ne osjećaju dobro u vlastitoj koži ima li se na umu da su cijene hrane i pića kod nas gotovo na razini prosječnih u EU (sa svega 6 posto zaostatka), slično kao u Velikoj Britaniji, Portugalu, Španjolskoj i Sloveniji, a sve su to države s većim dohocima od hrvatskih. Dodatno, Hrvati za hranu troše trećinu svojih primanja, a Europljani samo 18 posto. Kod nas su i “krpice”, odnosno odjeća i obuća jednako skupi kao u Italiji, Austriji, Njemačkoj i Francuskoj, a potrošačka elektronika čak je i skuplja. U odnosu na europske cijene, Hrvatska standard svojih građana čuva nižim cijenama režijskih troškova, prije svega cijenama struje i plina koje su za trećinu niže od prosjeka. Po novom izvješću Eurostata, Hrvatima se ne isplati ići prema zapadu po namještaj jer mu je kod nas cijena za petinu manja od prosjeka, no ostale kućanske potrepštine drže cijene gotovo svugdje, osim u Poljskoj, u kojoj su sitnice za dom jeftinije za četvrtinu.
Za zapadnjake smo konkurentni i po cijenama u hotelima i restoranima, koje su 29 posto niže od prosječnih, kakve su primjerice u Italiji, no zato nas “šiju” Crnogorci koji su 30 posto jeftiniji od Hrvata, a dva puta od austrijskih, nizozemskih, britanskih ili francuskih ugostitelja. Transportne su usluge u Hrvatskoj, kao i usluge komuniciranja, za četvrtinu jeftinije od prosječnih u EU. Najveća razina cijena među državama članicama EU uočena je u Danskoj, 39 posto iznad prosjeka EU, dok je u Bugarskoj razina cijena bila 52 posto ispod prosjeka EU.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu