Operativno poslovanje poljoprivrednih tvrtki Agrokora je stabilno, zaključak je Okruglog stola o utjecaju krize tog koncerna na budućnost hrvatske poljoprivrede koje je organizirao Zbor agrarnih novinara HND-a.
Da je biznis s poljoprivredom i hranom čvrst pokazuje i to da PIK Vrbovec posluje profitabilno. Već idući tjedan će, kaže predsjednik Uprave Mate Štetić, krenuti u isporuku u poljski trgovački lanac Biedronka. Tvrdi da su mjesec-dva imali teškoća, no "nakon 10. travnja redovito isplaćuju obveze i pripremaju se za sezonu. "Kompanija je i dalje perspektivna i dobra", kazao je. "Izvanrednoj upravi je važno da je operativno poslovanje poljoprivrednih kompanija stabilno i da se sačuva proizvodnja i kooperacija", pojasnio je Vlado Čondić Galinić savjetnik za poljoprivredu izvanrednog povjerenika Agrokora. Agrokor čini oko 50% hrvatske svinjogojske proizvodnje kroz proizvodnju 300.000 komada svinja, te još oko 100.000 kroz kooperantski odnos, dodao je Čondić Galinić.
50 posto
hrvatske svinjogojske proizvodnje čini Agrokor
Za cijeli sektor važno je da se poslovanje koncerna stabilizira jer je za Agrokor direktno ili indirektno vezano više od 10.000 OPG. "Nema poljoprivrednika u Hrvatskoj koji na neki način nije bio vezan za koncern, zbog čega je jako važno da smo ušli u vjerovničko vijeće i da kroz njega štitimo interes poljoprivrede", kazao je Mato Brlošić predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore. Bitno je stabilizirati sve kompanija te nastaviti kooperantski odnos, kako se cijeli sustav agrara ne bi doveo u pitanje, dodao je Brlošić.
Vlasnik Agrofructusa Denis Matijević kritički se osvrnuo na rad izvanredne uprave, kazavši da nije vidio konkretan biznis plan. "Bilo je pokušaja da se za Konzum nabavlja voće i povrće po nižim cijenama s globalnog tržišta iako ga je na policama imao do 75% iz domaće proizvodnje. Tako bi moglo doći do urušavanja sustava, a nakon krize u Agrokoru došlo je do jačanja sivog tržišta voća i povrća", upozorio je. Ivan Škorić iz HGK kazao je kako je Agrokor "brod koji je stao na pučini jer je ostao bez goriva i posade". Sada je potrebno da mu se da gorivo, a to mogu jedino banke, dok bi uprava morala napraviti dobar biznis plan kako bi se iz budućeg profita vraćali dugovi. Konzultant Drago Munjize kaže da bi Konzum bi trebao ostati u hrvatskim rukama, a ako će se ići na varijantu da dobavljači postanu vlasnici, tada se mora napraviti dobar društveni ugovor, kako ne bi došlo do sukoba između njih oko udjela na policama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu