Građani Europske unije jeftinije će plaćati elektroničke knjige, a državama članicama omogućeno je smanjenje PDV-a i primjena stope koja se primjenjuje na tiskane knjige.
Trenutačno se na e-knjige plaća 15 posto poreza (u Hrvatskoj je on kao i za većinu drugih roba i usluga 25 posto), dok države članice mogu oporezivati tiskane publikacije po nižoj stopi od pet posto, dok je nekima odobrena primjena nulte stope poreza na neke publikacije. Zastupnik u Europskom parlamentu Jozo Radoš naglašava kako je postojeće rješenje oporezivanja publikacija nelogično jer ne omogućuje povoljnije porezne stope i za one elektroničke.
“Stvaranje povoljnih uvjeta za elektroničke publikacije potpuno je na tragu europske politike Digitalne unije i ambicija da Europska unija bude lider na digitalnom području. Trebalo bi ići i dalje i elektroničke publikacije oporezivati po nižoj poreznoj stopi naspram tiskanih” kaže Radoš.
Zastupnica Dubravka Šuica rekla je da “sve više mladih koristi elektronske uređaje i platforme za vlastito informiranje i učenje. Državama članicama trebalo bi omogućiti primjenjivanje snižene, izrazito snižene ili čak nulte stope PDV-a na elektroničke publikacije kako bismo mladima omogućili olakšani pristup traženim online publikacijama i potaknuli inovacije i ulaganja u tehnološki napredak“.
Njena kolegica Marijana Petir reka je da će “snižena stopa PDV-a potaknuti daljnje stvaralaštvo, ali i rast gospodarstva”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu