Trgovačka društva od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, uz nekoliko izuzeća, i ove bi godine trebala 60 posto lani ostvarene dobiti nakon oporezivanja rasporediti za isplatu dividendi odnosno udjela u dobiti.
Vlada je na jučerašnjoj sjednici, među ostalim, donijela odluku kojom se uređuju visina, način i rok uplate sredstava s osnove dobiti u tim kompanijama, a u državni proračun će se slijedom te odluke, a s obzirom na udjel državnog vlasništva, sliti, prema procjenama, oko 1,2 milijarde kuna. Najizdašnije će proračunskim prihodima od dividendi odnosno udjela u dobiti i ove bi godine pridonijeti Hrvatska elektroprivreda – kako zbog stotpostotnog državnog vlasništva, tako i zbog činjenice da je (i) za 2016. ona iskazala najveću dobit.
Prema revidiranom godišnjem izvješću objavljenom početkom svibnja na Zagrebačkoj burzi, HEP je prošle godine iskazao 2,06 milijardi kuna dobiti poslije oporezivanja, što je u odnosu na godinu prije bio blagi porast. Budući da je jučerašnjom Vladinom odlukom samo potvrđena već ranije najavljivana i primjenjivana dividendna politika države u kompanijama s atributom strateškog i/li posebnog interesa, u nekim su većinski državnim kompanijama koje ostvaruju dobit, tu odluku već anticipirali u najavama skupština i prijedloga za raspodjelu dobiti.
Tako je, primjerice, Jadranski naftovod (Janaf), upravo prema ključu o isplati 60 posto dobiti, za skupštinu predložio da se od ukupno ostvarenih 290 milijuna kuna neto dobiti u isplatu dividendi usmjeri ukupno 166,3 milijuna kuna, što nakon izdvajanja statutarnih rezervi predstavlja upravo 60 posto, dok se u povećanje temeljnog kapitala usmjerava 100 milijuna. Država u Janafu putem HZMO-a, odnosno Ministarstva državne imovine i CERP-a drži ukupno oko 74 posto temeljnog kapitala kompanije, pa će joj pripada oko 123 milijuna kuna.
Po osnovi dobiti Ine za 2016. proračunu bi se pak trebalo sliti 70-ak milijuna kuna. Kompanija je iskazala 160 milijuna kuna dobiti, a sve osim 8 milijuna kuna koje idu u zakonske rezerve predviđeno je za isplatu dividende. Dioničarima će se isplatiti ukupno 152 milijuna kuna, a državi će pripasti proporcionalni dio njezinu 44-postotnom vlasnikom udjelu. Prošle godine od dividendi i udjela u dobiti u trgovačkim društvima i financijskim institucijama po posebnim propisima u proračun se slilo nešto manje od 1,5 milijardi kuna, što uključuje i blizu pola milijarde kuna od HNB-a. Godinu prije te su proračunske stavke iznosile (s dobiti HNB-a) 884 milijuna, a 2014. godine oko 1,1 milijardu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu