Reforma tržišta rada prvi veliki zadatak za novog premijera

Autor: Tomislav Pili , 16. svibanj 2017. u 22:00
Javnosti slabo poznati Édouard Philippe dosadašnji je gradonačelnik Le Havrea/REUTERS

Novi predsjednik vlade morat će se uhvatiti u koštac s činjenicom da francusko gospodarstvo već tri godine zaostaje za eurozonom.

Izborom premijera francuski predsjednik Emmanuel Macron odlučio se za neviđeni presedan, osiguravši stabilnost vlade i prije parlamentarnih izbora idućeg mjeseca. Nakon što je Macron svega 24 sata po stupanju na dužnost za predsjednika vlade izabrao konzervativca Édouarda Philippea, u instatnom roku bit će sastavljena i francuska vlada. 

Šarolika vlada
Njezin sastav objavljen je u utorak nakon zaključenja ovog broja, a već prva sjednica održat će se danas. Prema očekivanjima, novu francusku vladu činit će skup političara koji pripadaju centru, desnom i lijevom centru, ali i poduzetnika i poslovnih ljudi koji nisu u političkim vodama. Šarolik sastav vlade najavio je i sam Philippe nakon što je imenovan premijerom. "Ja sam čovjek desnice, ali znam da zajedničko dobro mora biti vodilja u našem radu", kazao je malo poznati gradonačelnik Le Havrea, druge francuske luke po veličini. Kasnije, u razgovoru za televiziju TF1, izjavio je kako je "situacija dovoljno jedinstvena da pokušamo učiniti nešto što nije nitko prije", prenosi Bloomberg.

No, predsjednik Macron – osnivač stranke Naprijed Republiko – već je učinio nešto jedinstveno. Naime, Édouard Philippe član je Republikanaca, stranke čiji je član François Fillon, kandidat za predsjednika koji se nije uspio probiti u drugi krug. Ovo je prvi puta u modernoj političkoj povijesti Francuske da je predsjednik imenovao premijera iz druge stranke, a da ga na to nije "prisilio" izborni rezultat i raspodjela zastupničkih mjesta u Narodnoj skupštini.

A na idućim izborima raspodjela zastupničkih mjesta trebala bi izgledati tako da će najviše mjesta osvojiti Macronova stranka i Republikanci, pa je imenovanjem Philippea predsjednik unaprijed "kupio" potporu konzervativaca, posebice umjerenijeg dijela. "S ovim imenovanjem imat ćemo snažniju većinu", smatra Bruno Bonell, poduzetnik i kandidat za zastupnika Macronove stranke. Čelnica krajnje desne Nacionalne fronte i poražena kandidatkinja za predsjednicu Marine Le Pen očekivano je vijest o imenovanju Philippea dočekala "na nož". "To je sveti savez stare ljevice i desnice, ujedinjene u određenju održanja na vlasti po svaku cijenu i nastavka zajedničke politike štednje, pokoravanja Bruxellesu i masovne imigracije koja je nanijela toliko štete Francuskoj", izjavila je Le Pen.    

Vrući krumpiri
Novi predsjednik i premijer odmah na početku mandata morat će se uhvatiti u koštac s nekoliko "vrućih krumpira", ponajviše iz područja gospodarstva. S jedne strane ankete pokazuju kako je poslovno povjerenje na najvišim razinama u šest godina, ali je i činjenica da francusko gospodarstvo već tri godine zaostaje za prosjekom eurozone. Stopa nezaposlenosti i dalje ne pada ispod 10 posto što je dvostruko više nego u Njemačkoj i Velikoj Britaniji. Ne treba zanemariti da je zemlja i dalje u izvanrednom stanju proglašenom nakon terorističkih napada u Parizu u studenom 2015. godine. Predsjednik Macron je najavio da kako želi da vlada do ljeta započne s reformom tržišta rada i poreznog sustava.

Premijer Philippe izjavio je kako se slaže s Macronovom najavom da će se koristiti uredbama za zakonskom snagom kako bi liberalizirao tržište rada i tako izbjegao slanje zakonskog prijedloga na parlamentarnu raspravu. "Francuzi su glasovali za transformaciju. To ne znači i odbijanje dijaloga", kazao je za TF1. Tamošnji analitičari smatraju da će se Macron i Philippe i ubuduće slagati jer imaju dosta sličnosti. Premijer je svega sedam godina stariji od predsjednika, a ovaj pravnik po struci školovan je na prestižnom pariškom fakultetu političkih znanosti Sciences Po koji je pohađao i Emmanuel Macron.

Kasnije je pohađao i rasadnik francuske političke elite – École nationale d'administration – gdje se također školovao i novi predsjednik. U studentskim danima Édouard Philippe bio je član Socijalističke stranke, ali je kasnije prešao u desni(ji) blok. Zastupnikom u Narodnoj skupštini postao je 2012. godine, a gradonačelnikom Le Havrea 2014. godine. No, karijera mu nije uvijek bila vezana isključivo za politiku. Od 2007. do 2010. godine bio je direktor odnosa s javnošću državne kompanije Areva, poznatog proizvođača opreme za nuklearne elektrane. 

Razilaženja

Konzervativniji od Macrona
Iako se u dobrom dijelu poimanja razvoja gospodarstva mogu složiti, premijer Édouard Philippe daleko je konzervativnijeg političkog svjetonazora od predsjednika Emmanuela Macrona. Inozemni mediji u tom kontekstu posebno naglašavaju podatak da je Philippe bio suzdržan 10 puta prilikom glasovanja o izjednačavanju statusa istospolnih brakova. Philippe je i autor dva romana iz žanra političke fikcije. Oženjen je već 12 godina s Edith Chabre i otac je troje djece.

Komentirajte prvi

New Report

Close