Površine pod genetski modificiranim (GMO) kulturama povećale su se lani za tri posto na 185,1 milijuna hektara u 26 zemalja, objavila je The International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications – nevladina organizacija koja se zalaže za korištenje GMO.
U Europi površine pod GMO povećale su se za 17 posto na više od 130.000 hektara, a 95 posto tih površina nalazi se u Španjolskoj koja jedina bilježi rast među europskim zemljama. Rumunjska je prošle godine prestala uzgajati GM kulture. U izvješću je ocijenjeno kako rast u 2016. samo potvrđuje da je pad godinu ranije bio posljedica trenutnih okolnosti, odnosno pada cijena hrane. Prije dvije godine, nakon 19 godina uzastopnog godišnjeg rasta površine pod tim kulturama su se smanjile za jedan posto na 179,7 milijuna hektara.
SAD je i prošle godine bio prva zemlja po uzgoju u svijetu sa 72,9 mlijuna hektara. Slijedi Brazil sa 49,1 milijun hektara, Argentina (23,8 milijuna), Kanada (11,6 milijuna) i Indija (10,8 milijuna hektara). Na tih pet zemlja otpada 91 posto površina pod GM kulturama. U svijetu je najraširenija GMO soja koja se proizvodi na 91,4 milijuna hektara, što je polovica površina. Prošle godine svjetsko tržište GM biljaka vrijedilo je 15,8 milijardi dolara, što je tri posto više nego 2015, pokazuju podaci konzultantske kuće u sektoru poljoprivrede Cropnosis.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu