Sandor Csányi: MOL je spreman prodati Inu hrvatskoj Vladi

Autor: Poslovni.hr/Hina , 05. svibanj 2017. u 15:26
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

Na novinarski upit je li kupnja Splitske banke od strane OTP banke Hrvatske na bilo koji način povezana sa situacijom MOL-Ina, Csányi je odgovorio niječno.

Predsjednik Uprave i glavni direktor mađarske OTP Bank i potpredsjednik Odbora direktora MOL-a Sandor Csányi izjavio je u petak u Splitu kako je mađarska naftna kompanija spremna hrvatskoj Vladi prodati Inu te pozvao pravosudna tijela u Hrvatskoj da povuku tjeralicu protiv predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija.

"Spremni smo i prodati Inu, ako je hrvatska Vlada želi kupiti. A ako je hrvatska Vlada ne želi ili nije u mogućnosti kupiti, onda smo spremni i dalje surađivati", rekao je Csányi na konferenciji za novinare OTP banke u povodu preuzimanja Splitske banke.

Po njegovim riječima, nije lako surađivati "kada je Ustavni sud već dvije odluke odbio."

Csányi navodi da je Skupština Interpola uklonila Hernadija s tjeralice te da prema odluci arbitraže u Ženevi nije bilo mita i korupcije (povezano s prvim izmjenama dioničarskog ugovora i ugovora o plinskom biznisu potpisanih u siječnju 2009. godine). 

"Bez obzira ne sve to, gospodin Hernadi je i dalje na tjeralici Europske unije temeljem zahtjeva Hrvatske," kazao je Csányi, koji je izrazio nadu da će Hrvatska povući tjeralicu protiv Hernadija.

"Naravno, kao i u svim demokratskim državama pravosuđe je nezavisno od hrvatske Vlade. Zamolio bih i pravosudne organe da malo ubrzaju svoje procese što će, nadam se, rezultirati povlačenjem tjeralice", rekao je Csányi.

Po njegovom tumačenju, MOL već godinama radi na tomu da se riješi pitanje oko Ine, a glavni je cilj MOL-a da ima dobre odnose s hrvatskom Vladom ne samo u interesu MOL-a nego i u interesu hrvatskog gospodarstva. "Cilj MOL-a je da bude značajan igrač i doprinese boljem hrvatskom gospodarstvu", poručio je.

Na novinarski upit je li kupnja Splitske banke od strane OTP banke Hrvatske na bilo koji način povezana sa situacijom MOL-Ina, Csányi je odgovorio niječno.

"Ova akvizicija nema nikakve veze s Inom i MOL-om", naglasio je. Dodao je kako je osobno podržao tu akviziciju u bankarskom sektoru u koju je uložen "velik iznos".

"To pokazuje kako smo odlučni podržati dobre hrvatsko-mađarske gospodarske odnose", poručio je Csányi.

Komentari (6)
Pogledajte sve

Mađari su INU u potpunosti uništili. Uništili su hrvatsko znanje u INI, poslali sve ljude koji su znali posao u privremenu penziju s otpremninama.
Preuzeli tržište od INE u Bosni, Hrvatskoj i Srbiji makar je ugovor o strateškom partneru bio drugačiji.
Pri tome nisu nijednu rafineriju unaprijedili, makar su bili obvezni.

Zato su u potpunosti modernizirali dvije rafinerije Mađarskoj i jednu u Slovačkoj.
Zato MOL ima nikad veću dobit.

I da, maksimalnu su počeli iscrpljivati naša polja nafte na kopnu, tako da možete za dvije tri godine zaboraviti na naftu s dosadašnjih polja.
Plinska polja na sjeveru Jadrana se isto bliže kraju. Novih nema na vidiku.

Hvala i našim Mađaronima u INI i u Vladi Hrvatske (vlasnik 46% dionica) koji su im to dopustili.

A sada su novcima koji su zaradili na tržištu INE počeli kupovati naše banke i obalu (čitaj hotele).

Prvo nas energetski oslabili, a sada će nas i ekonomski dotući.

Sramite se prodani hrvatski političari koji ste to dozvolili.

Hebeni Mađaroni!

Inu će kupiti stranka HDZ. Pojedinosti ćemo čuti- kad napumpaju burzu putem dionica u svom
većinskom vlasništvu.

Da su trenutno Mađari ponudili DESIGN FOTELJE, za Sabor, interes bi bio veći..

Evo mog prijedloga. Pošto hrvatska vlada nema dovoljno novca da otkupi 49% dionica INA-e neka otkupi 20% , neka MOL ustupi upravljačka prava a Hrvatska vlada će zamrznutu tjeralicu za Žoltom Hernadijem. Može se tjeralica i povući ako MOL ne ucjenjuje sa cijenom dionica. Drugarska i prijateljska suradnja INA – MOL će se nastaviti. Samo pošteno sa obe strane.

…..HDZ će procijeniti- imaju li koristi ili nemaju od toga………..sve ostalo je-nebitno.

New Report

Close