Posljednji dokaz da su tehnološke kompanije glavna pokretačka snaga uspona na američkim burzama prelazak je razine od 6000 bodova tehnološkog indeksa Nasdaq. To je mjerilo u utorak zaključilo na 6025 bodova ojačavši 0,7 posto. Rast tehnoloških dionica ove je godine zaslužan za daleko bolju izvedbu Nasdaqa u odnosu na ostale američke indekse. Naime, tehnološko mjerilo ove je godine u plusu od 12 posto dok je Dow Jones ojačao 6,2 posto, a S&P 500 6,7 posto.
Vodeće gorivo rasta
Prema podacima istraživačke kuće Birinyi Associates koje prenosi Wall Street Journal, 40 posto rasta Nasdaqa zasluga je pet kompanija – Applea, Facebooka, Amazona, Microsofta i Alphabeta. Samo je Appleova dionica trenutno 25 posto skuplja nego krajem prošle godine. Još je bolji rezultat od 27 posto rasta cijene ostvarila dionica Facebooka od kojeg analitičari očekuju da će objaviti rast zarade po dionici s 0,52 dolara na 1,12 dolara.
14 posto
ovog će kvartala rasti zarade tehnoloških kompanija
No, tehnološke dionice i u ostalim su indeksima vodeće "gorivo", pa je taj sektor unutar S&P-a 500 skočio ove godine 14 posto dok su primjerice vrijednosnice financijskog sektora ojačale tek 2,5 posto. Razlog je u očekivanju da će tehnološke kompanije za prvo tromjesečje objaviti 14 posto veću zaradu na godišnjoj razini. "Tehnološke dionice uvijek će biti skupina koja privlači investitore koji love rast", ističe za WSJ Robert Pavlik, stariji portfelj menadžer u Boston Private Wealth. Njegove riječi potvrđuje i statistika. Naime, Nasdaq je u posljednjih 10 godina sedam puta donio investitorima veći ukupan prinos (promjena cijene dionice i isplate dividendi) od Dow Jonesa i S&P-a 500. Nasdaq je prvi puta prešao vrijednost od 5000 bodova prije 17 godina, usred dot.com balona. No, pucanjem tog balona vrijednost mu se stropoštala, pa se iznad 5000 bodova indeks vratio tek u ožujku 2015. godine.
Drugačiji nego 2000.
Međutim, iako je na rekordnoj razini u 46 godina svog postojanja, ako se vrijednost Nasdaqa iz ožujka 2000. prilagodi za inflaciju i pretvori u sadašnju vrijednost dolara, indeks je tada vrijedio 7196 bodova što znači da današnjem Nasdaqu nedostaje još 1171 bod do rekorda. No, u odnosu na dot.com balon, indeks po vrednovanju danas djeluje vrlo jeftino. Naime, kompanijama iz njegova sastava trenutno se prema podacima Thomson Datastreama trguje po 28 njihovih godišnjih zarada, nasuprot 69 godišnjih zarada iz 2000. godine. Tijekom posljednja dva desetljeća značajno se promijenio i sastav indeksa. Iako se naziva tehnološkim indeksom, taj sektor trenutno čini manje od polovice tržišne težine dok je 2000. sudjelovao sa 65 posto. Rastući udjel u indeksu sve više imaju kompanije iz sektora široke potrošnje, zdravstvene njege i financija.
Činjenice o Nasdaqu
- Za dostizanje 6000 bodova trebao je 46 godina
- Od 5000 do 6000 bodova prošlo je 4308 dana
- Dow Jonesu trebalo je 100 godina do 6000 bodova
- Ove godine indeks je ojačao 12 posto
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu