Bosna i Hercegovina je pod sankcijama Energetske zajednice od 1. travnja jer Parlament BiH nije usvojio Zakon o plinu koji predviđa osnivanje regulacijskog tijela na razini države, piše Radio Slobodna Europa.
Situacija je ozbiljna, direktor tajništva Energetske zajednice Janez Kopač poručuje da je BiH, posebno FBiH, u pravnom kaosu kada je riječ o tržištu plina, te najavljuje da će dati preporuke svim međunarodnim financijskim institucijama da ne ulažu u BiH. S druge strane, iz kompanije BH-Gas kažu kako lobističke grupe zbog vlastitih interesa uništavaju BiH. Najvažniji razlog zbog kojeg sporni zakon nije usvojen je taj što Republika Srpska (RS) smatra da zahtjev Energetske zajednice da se na zakon donese na razini BiH, predstavlja još jedan pokušaj prijenosa nadležnosti.
250 km
plinovoda ukupno ima u Bosni i Hercegovini
Direktor BH-Gasa Jasmin Salkić kaže kako BiH uvozi ruski plin preko Srbije preko plinovoda u RS-u. Sarajevo je troši više od 90 posto ukupnog uvoza. No, kompanija iz RS-a određuje količinu i cijenu transporta, a osnovan je i entitetski regulator koji je već izdao dozvole za još dvije kompanije za nadzor nad distribucijom. Tako BiH na 250 kilometara plinovoda ima pet transportnih kompanija, a druge zemlje koje imaju i po 10.000 kilometara imaju samo jednu ili dvije.
"U RS-u kompaniji Gaspromet Pale nema ni metar plinovoda već upravlja sa 19 kilometara plinovoda u vlasništvu Srbijagasa na području FBiH", navodi Salkić. Iz Uprave BH-Gasa tvrde kako je Energetska zajednica dopustila da u ide zakon koji predviđa protokolarnog državnog regulatora, a entitetskim regulatorima daje sve ovlasti. Član Uprave BH-Gasa Almir Bečarević kaže da su o tome odlučivali lobiji. "Lobi je prvi – Gas-Res, gospodin Puhalac i RS, a drugi je Srbija zato što Gas-Res ima već višak Gazpromovog plina, ne znaju šta će s njim. To je pritisak da se ovaj zakon usvoji, dakle, otvorite nam tržište da bi mi prodavali višak plina Federaciji", navodi Bečarević.
Kako vratiti novac Rusiji?
Dug pada na leđa FBiH
Bosna i Hercegovina je potpisala da Rusija isplati BiH klirinški dug u gotovini od 125 milijuna dolara, a BiH duguje Rusiji još oko 100 milijuna dolara ratnog duga, koji je i do sada plaćala samo Federacija, jer Republika Srpska to odbija već 20 godina. Novac koji će Rusija dati BiH Federacija će utrošiti u izgradnju cesta, a Republika Srpska, kako je najavljeno, uložit će u poljoprivredu. "No, ugovor istječe krajem sljedeće godine i pitanje je kad će Rusija zatražiti od BiH da joj ratni dug isplati", kaže Jasmin Salkić, direktor BH-Gasa, i dodaje da će taj dug vjerovatno pasti na leđa građana Federacije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu