Za riječki 3. maj kraj petogodišnje privatizacijske priče po svemu sudeći završit će i nešto prije postavljenog roka koncem 2017. Upravno vijeće Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP), kojim predsjedava ministar državne imovine Goran Marić, odobrilo je prošli tjedan zahtjev kupca, pulskog Uljanika, da se ubrza zatvaranje procesa restrukturiranja.
Taj je zahtjev predan prije više od godinu dana, ali je zbog političkih nestabilnosti ostao "na čekanju". CERP je sada dao zadatak Ministarstvu gospodarstva da s Europskom komisijom provede daljnji postupak okončanja procesa u 3. maju. Komisija, naime, treba dati ocjenu je li Uljanik ispunio ugovorene obveze i dao potrebni doprinos restrukturiranju riječkog brodogradilišta. Prema ugovoru sklopljenom 2013., Uljanik je za jednu kunu preuzeo 83,33% udjela u 3. maju, uz obvezu da provede restrukturiranje u kojemu bi od države dobio potporu od 847 mil. kuna, dok bi gotovo jednak iznos, 842 milijuna kuna, kroz vlastito učešće. Predsjednik uprave Uljanika Gianni Rossanda tvrdi kako je svoje obveze Uljanik ispunio još 2016., a ne očekuje da se u slučaju prijevremenog okončanja postupka restrukturiranja pod nadzorom Bruxellesa iz proračuna isplati odjednom preostale potpore koje se isplaćuju u mjesečnim ratama.
Rossanda
Nismo tražili da se ubrza isplata, iako bi nam, iskreno, to olakšalo život.
"Nismo tražili da se ubrza isplata, iako bi nam, iskreno, to olakšalo život", kaže Rossanda. Iako će tehnički još neko vrijeme, do 2020., Komisija jednim okom pratiti stanje u riječkom škveru, zbog postavljenih maksimalnih limita u proizvodnji, iz pulskog brodogradilišta motiv za ubrzanje završetka procesa pojašnjavaju olakšavanjem nastupa na tržištu. Pojednostavljeno rečeno, nije jednako ako se posao ugovara s brodogradilištem koje prolazi nadziran proces restrukturiranja. Kao jedan od razloga zbog kojega je zatraženo zatvaranje postupka restrukturiranja Rossanda navodi i mogućnosti povlačenja sredstava iz europskih fondova, koje u fazi restrukturiranja uz državne subvencije 3. maj nije mogao koristiti.
Mogućnosti financiranja kroz fondove, pogotovo u razvoju, itekako ima i to ćemo se koncentrirati u narednom periodu, poručuje predsjednik uprave Uljanika. U ovoj godini, prema privatizacijskom ugovoru iz 2013., potpore 3. maju trebale su iznositi 134 milijuna kuna, no zbog problema u državnoj blagajni i kašnjenja, na račun i 3. maju i Brodosplitu bi trebao sjesti nešto viši iznos. Paralelno s okončanjem restrukturiranja 3. maja, Uljanik priprema restrukturiranje matičnog pulskog brodogradilišta, prikupljanjem kapitala kroz izdavanje novih dionica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu