Najveća ruska naftna kompanija Rosnjeft ovaj će tjedan preko turske luke Ceyhan primiti prvu pošiljku sirove nafte iz kurdskog dijela Iraka što će označiti ključni korak u njegovu širenju na bliskoistočnom tržištu.
Kako piše Financial Times, u posljednja četiri mjeseca Rosnjeft je značajno povećao svoju prisutnost u Iraku, Libiji i Egiptu. Iz tih triju država Rusi kupuju naftu, započeli su bušenja na poljima u južnom Iraku, a dali su i ponudu za podmorska naftna polja u Libanonu. Za trećinu udjela u divovskom plinskom polju Zohr u Egiptu plaćeno je 1,1 milijardu dolara. Prema mišljenju Richarda Mallinsona, geopolitičkog analitičara u Energy Aspectsu, Rosnjeftovo brzo sklapanje ugovora u skladu je sa širim ruskim političkim interesima na Bliskom istoku.
"Ali može se reći da ti projekti imaju i komercijalnog smisla – oni ne bacaju novac na političke projekte", dodao je Mallinson. Podsjetimo, prvi čovjek te kompanije je Igor Sečin koji slovi za bliskog saveznika predsjednika Vladimira Putina. Velik dio nafte kupljen u Libiji i Kurdistanu bit će poslan u Rosnjeftove rafinerije u Njemačkoj gdje će zamijeniti naftu koja je prije dolazila u sklopu suradnje s BP-om. Ta je suradnja završila početkom ove godine.
Dio nafte otići se i u rafinerije u Indiji. Bliskoistočna nafta ove će godine tako sudjelovati s više od 50 posto udjela u nafti koju Rosnjeft prerađuje izvan Rusije. Stoga su se već pojavile špekulacije da će Rosnjeft zauzeti važan udjel u libijskoj naftnoj industriji koja treba 20 milijardi dolara investicija. No, iz kompanije poručuju kako je još prerano govoriti o investicijama u Libiju, prenosi britanski list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu