Prema posljednjoj analizi Svjetskog savjeta za zlato Srbija je sa 17 tona zlatnih poluga, što je gotovo 5% deviznih rezervi, vodeća zemlja u regiji po količini plemenitog metala deponiranog u trezore Narodne banke Srbije (NBS). Slijedi Makedonija sa 6,8 tona zlatnih rezervi, Slovenija sa 3,2 tone, BiH koja ima 3 tone, te Albanija sa 1,6 tona zlata, dok Hrvatska i Crna Gora nisu na popisu sto rangiranih zemalja.
Poluge deponirane u NBS-u nastale su u jedinoj srpskoj tvornici za proizvodnju zlata, RTB-u Bor, gdje se godišnje proizvede oko tona zlata. Blagoje Spaskovski, direktor RTB-a Bor, tvrdi da njihovo zlato ostaje u Srbiji jer imaju obvezu sve proizvedene količine prvo ponuditi NBS, koji ih ne odbija. Procjenjuje se da se Srbija po količini zlata nalazi na 59. mjestu u svijetu, te ima 250 eksploatacijskih i 100 istražnih polja na kojima rade neke od najvećih svjetskih rudarskih kompanija. Najbogatija nalazišta zlata u Srbiji nalaze se u okolini Bora, Majdanpeka, Zaječara i Negotina, ali i pokraj Raške i Medveđe.
95 milijuna
dolara uložile su svjetske korporacije u geološka istraživanja u Srbiji
Amerikanci, Kanađani…
Pretpostavlja se da trenutno oko 50 inozemnih kompanija istražuje nalazišta zlata u Srbiji, kao i da u geološka istraživanja ulažu između 10 i 100 milijuna dolara godišnje. Multinacionalne korporacije poput američkog Freeport McMorana, kanadskog Reservoir Mineralsa i britansko-australijskog Rio Tinta uložile su u geološka istraživanja u Srbiji u posljednje dvije godine oko 95 milijuna dolara.
Neuspješna prodaja
Da zlata u Srbiji ima dokazuje i rudnik Lece u Medveđi, koji se smatra najbogatijim europskim nalazištem tog plemenitog metala, a koji se tri puta bezuspješno pokušalo prodati. Rudnik je prije nekoliko godina kupio poduzetnik Miroslav Bogićević, a nakon odlaska u stečaj nije bilo zainteresiranih investitora. Rudnik je zakupila kompanija Life Stone Capital iz Dubaija, koja je samo prošle godine iskopala zlato vrijedno 50 milijuna eura.
Kompanija redovito izmiruje obaveze prema državi. U Srbiji je registrirano oko 350 rudarskih kompanija i oko 20 poduzeća koja se bave istraživanjem ležišta mineralnih sirovina, od gline do zlata. Ako se u sljedećih deset godina otvori pet novih rudnika, kao što je najavljeno, Srbiji će to doneti pet milijardi dolara inozemnih investicija i oko 1000 zaposlenih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu