Azijski i europski gradovi dominiraju ljestvicom 10 najskupljih mjesta za život u svijetu. Studija Economist Intelligence Unita (EIU) pokazala je da je Singapur i dalje najskuplji grad na svijetu, mjereno prema troškovima stanovanja, hrane, pića, odjeće, rekreacije i zabave.
U analizu je uvršteno 160 proizvoda i usluga te troškovi održavanja automobila, uključujući i cijenu goriva. Tako kilogram kruha u Singapuru stoji 3,55 dolara (24 kune), a boca stolnog vina čak 23,68 dolara (162 kune). Gradove u Aziji među prvih 10 predstavlja još Hong Kong na drugom mjestu te Tokio, Osaka i Seul koji se nalaze od 4. do 6. pozicije. Japanski predstavnici vratili su se među prvih 10 zahvaljujući jačanju jena. Europu predstavljaju četiri grada – Zürich na trećem mjestu, Ženeva na sedmom, Pariz na osmom te Kopenhagen na desetom mjestu.
U švicarskim gradovima najskuplja je rekreacija i zabava. U Parizu su posebno skupi alkohol i cigarete, a status jedne od najpopularnijih turističkih destinacija donosi i više cijene koje lokalnim trgovcima ne narušavaju promet. Što se tiče stanovanja, velik broj povijesnih građevina pod zaštitom otežava gradnju novih stambenih prostora, pa su i cijene stanovanja visoke. Amerika ima samo jednog predstavnika u najskupljih 10, a to je New York na devetom mjestu.
Izostanak američkih gradova tumači se blagim slabljenjem dolara. S druge strane, pad tečaja juana i slabljenje osobne potrošnje rezultirao je padom kineskih urbanih središta. Najviše plasirani je Šangaj na 16. mjestu od ukupno 133 grada na ljestvici. Iz kineskog je primjera vidljivo da ekonomski šokovi i tečajna kretanja vrlo brzo mogu neki grad učiniti skupim, odnosno jeftinim za život. Na ekonomskom planu pad cijena nafte i ostalih sirovina može potaknuti stezanje potrošnje.
Jednako tako, velike političke nesigurnosti, poput britanskog izlaska iz Europske unije ili pristupa "Prvo Amerika" predsjednika Donalda Trumpa također mogu utjecati na standard života. Što se tiče najpovoljnijih mjesta za život, studija EIU-a naglašava kako jeftino u ovom slučaju ne znači i šarmantno. Najjeftiniji grad za život je najveći kazahstanski grad Almati te najnapučeniji afrički grad Lagos u recesiji pogođenoj Nigeriji. Tu su još i indijski Bangalore, Mumbai i Chennai, pakistanski Karachi te alžirski Algiers. Od gradova u regiji na listi se nalazi Beograd na 111. mjestu, između Budimpešte i saudijskog Riyadha.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu