Tko bi potpisao ugovor koji HEP vodi u goleme gubitke?

Autor: Marina Šunjerga/VL , 02. ožujak 2017. u 14:28
Ne popuste li dobavljači, HEP-u prijete gubici na plinu/FOTOLIA

Neslužbeno se može saznati kako Ina još nije donijela odluku o tome koliku će cijenu ponuditi.

Tko će platiti nisku cijenu plina znat će se tek nakon petka kada se zaključuje natječaj o nabavi plina za kućanstva.  

Hrvatska elektroprivreda nada se da će od dobavljača plina koji mora osigurati količinu od šest milijardi kilovatsati plina za kućanstva dobiti cijenu nižu od 18,09 lipa po kilovatsatu. Ne dogodi li se to, morat će na sebe preuzeti gubitke koji se, pokazuje matematika, za svaku lipu cijene veće od spomenutih 18,09 lipa penje za 60 milijuna kuna čistog gubitka. Dakle ako ne popuste potencijalni dobavljači plina, HEP-u prijete sigurni gubici na plinu. Pitanje koje visi u zraku je tko je bi u slučaju tog raspleta situacije potpisao ugovor koji vodi tvrtku u gubitak, znajuČi da Zakon o trgovačkim društvima menadžera koji potpiše štetan ugovor drži kazneno odgovornim.

Optuženičke klupe
Dovoljno se sjetiti slučaja predsjednika Uprave HEP-a Ivana Mravka koji je radi ugovora o povoljnijoj električnoj energiji za Aluminij Mostar odgovarao pred sudom. Perici Jukiću, današnjem predsjedniku Uprave HEP-a moglo bi se dogoditi isto ako državnom komunalcu neki od potencijalnih dobavljača ne spusti cijenu ispod tržišne, a ona je podsjetimo u ovom trenutku na razini od 22,5 lipe po kilovatsatu.

Nijedan potencijalni natjecatelj na HEP-ovu natječaju nije, očekivano, htio direktno komunicirati svoje ponude, ali, kako možemo neslužbeno saznati Ina još nije donijela odluku o tome koliku će cijenu ponuditi, a od ostala dva ponuđača PPD-a i njemačkog RWE S&T teško je očekivati cijenu nižu od tržišne cijene. Ina bi trebala odluku donijeti tijekom četvrtka, a obzirom da je proizvođač plina ona bi i dalje mogla zaraditi i na cijeni ispod 18,09 lipa. Proizvodna cijena plina joj je oko 6 lipa po kilovatsatu pa je na cijenu od 18 lipa moguće dobro zaraditi, ali uprava treba opravdati vlasniku. 

Reakcija iz HEP-a
HEP je reagirao na članak u Večernjem listu u kojem smo upozorili da im u slučaju da Ina ne spusti cijenu ispod tržišne, prijeti 240 milijuna kuna gubitka na plinu nazvavši izračune "proizvoljno izvedenim". Napominju da su neugodno iznenađeni negativnim zaključcima o mogućim posljedicama koje će Odluka Vlade o cijeni plina imati na poslovni rezultat HEP-ate napominju da je natječaj u tijeku i da do okončanja natječajnog postupka nije moguće napraviti precizniju analizu utjecaja cijene plina, utvrđene Odlukom Vlade RH, na poslovni rezultat HEP-a. "Preuranjene i neutemeljene prognoze o gubicima HEP-a i posljedično smanjenju vrijednosti tvrtke, nanose štetu ugledu i položaju HEP-a", – napomenuo je HEP. 

Komentirajte prvi

New Report

Close