Povećanje plaća i socijalnih izdataka zajedničko je kandidatima za sljedećeg francuskog predsjednika, osim kandidatu stranke desnog centra koji se zalaže za dodatno "stezanje remena". Tijekom vikenda službeno je započela francuska predsjednička kampanja nakon što je kandidaturu istaknula liderica Nacionalne fronte (FN) Marine Le Pen (48) te neovisni kandidat Emmanuel Macron (39). Ispred 15.000 simpatizera bivši ministar gospodarstva u 90-minutnom govoru predstavio je svoju viziju Francuske koje ne bi trebala poći izolacionističkim stopama Velike Britanije i Amerike.
Macron cilja i lijevo i desno
Macron zagovara još čvršće veze unutar Europske unije, uključujući i tješnju suradnju vlada unutar eurozone. U ekonomskom dijelu programa trenutno drugi najpopularniji kandidat bi zadržao francusku specifičnost – 35-satni radni tjedan – ali bi dopustio da o povećanju radnih sati sindikati pregovaraju s poslodavcima na razini sektora ili kompanije. U socijalnom dijelu programa zalaže se za povećanje prosječne neto plaće za 500 eura, a zaposleni s nižim prihodima bili bi oslobođeni izdvajanja za zdravstvo i nezaposlene. Unatoč tome, proširio bi broj usluga koje ulaze u osnovno zdravstveno osiguranje.
Povećanje plaća dio je programa i Marine Le Pen, heroine francuske krajnje desnice koja trenutno vodi u anketama s četvrtinom potpore birača. Le Pen bi plaće do 1500 eura povećavala za 200 eura mjesečno. Povećala bi i mirovine uz istovremeno smanjenje praga za odlazak u mirovinu na 60 godina života sa sadašnjih 62, odnosno 63 godine. Cijene plina i struje snizila bi za pet posto, a trošarine na benzin za petinu. No, zato bi jače oporezivala bogate. U njezinu prijedlogu stoji uvođenje dodatnog, najvišeg poreznog razreda od 46 posto te višeg PDV-a na luksuznu robu.
Ljevica najavljuje poreze
Povećanje poreza nije strano ni kandidatima ljevice. Tako bi kandidat Socijalističke stranke Benoit Hamon (49) uveo i "porez na robote" koji bi plaćale tvrtke koje su robotizirale proizvodnju. Poreznom reformom Hamon bi financirao središnji dio svojega programa, a to je temeljni dohodak koji bi trebao dosegnuti 750 eura mjesečno. Veteran "tvrde ljevice" Jean-Luc Mélenchon (65) svima koji zarađuju više od 400.000 eura godišnje uveo bi 100-postotnu stopu poreza, a kao i Marine Le Pen, prag za umirovljenje snizio bi na 60 godina. Minimalnu plaću sa sadašnjih 1139 eura Mélenchon bi povećao na 1300 eura, a ukinuo bi i sadašnji zakon o radu, ostavštinu predsjednika Françoisa Hollandea, koji omogućava lakše otpuštanje. U odnosu na navedeno, kandidat Republikanaca François Fillon (62) izgleda kao "političar iz pakla". Treći po popularnosti otpustio bi 500.000 javnih službenika i uštedio 100 milijardi eura na javnoj potrošnji. U mirovinu bi se išlo s 65, a radilo bi se 39 sati tjedno. No, zato bi tvrtkama porez na dobit pao s 33 na 25 posto.
Marine Le Pen – Nacionalna fronta
1 Povećanje plaća
Plaće do 1500 eura povećavale bi se za 200 eura mjesečno
2 Ranije u mirovinu
Sadašnji prag od 62, odnosno 63 godine snizio bi se na 60 godina
3 Veće oporezivanje bogatih
Uvođenje poreznog razreda od 46 posto; viši PDV na luksuznu robu
Francois Fillon – Republikanci
1 Val otpuštanja i štednja
Bez posla bi ostalo 500.000 javnih službenika; ušteda 100 milijardi eura
2 Duži radni tjedan i vijek
Povećanje tjedne satnice na 39 sati; u mirovinu s 65 godina
3 Niži porez na dobit
Tvrtkama bi porez na dobit pao s 33 na 25 posto
Emmanuel Macron – neovisni kandidat
1 Zadržavanje 35-satnog tjedna
Omogućavanje pregovora o povećanju satnice na granskoj razini
2 Povećanje plaća
Prosječna plaća veća za 500 eura, oslobođenje od dijela doprinosa
3 Bolje zdravstveno osiguranje
Povećanje broja usluga koje ulaze u osnovno zdravstveno osiguranje
Benoit Hamon – Socijalistička stranka
1 Temeljni dohodak
Svaki građanin dobio bi 750 eura, neovisno da li je zaposlen ili nije
2 Porez na robote
Poseban namet koje bi plaćale tvrtke koje su robotizirale proizvodnju
3 Povećanje potrošnje
Moratorij na europski sporazum o rastu i stabilnosti
Jean-Luc Melenchon – Ljevica
1 Povećanje 'minimalca'
Sa sadašnjih 1139 eura minimalna plaća bi se povećala na 1300 eura
2 Uzeti sve bogatima
Stopa poreza od 100 posto svima koji zarađuju više od 400.000 eura
3 Ukidanje zakona o radu
Ostavština predsjednika Francoisa Hollandea stavila bi se van snage
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu