Auti, filmovi, odjeća, sport…, novac fonda iz Katara dragi gost

Autor: Sergej Novosel Vučković , 16. siječanj 2017. u 14:19
Prizor s potpisivanja kupnje udjela u Deutsche Banku 2014./DPA/PIXSELL

Katarski investicijski ‘autoritet’ QIA raspolaže s toliko novca da uzima sve što valja, neovisno o djelatnosti.

S površinom kao naša plodna Slavonija, Katar, državica na Arapskom poluotoku, učinkovita je u oplođivanju zarade od ukapljenog prirodnog plina, čiji je najveći svjetski izvoznik  – kupuje dionice svjetskih kompanija, pritom se i ne opterećujući podrijetlom tvrtke i vrstom njene djelatnosti. Ide sve što može povratiti investiciju, a za kupnju je ovlašten državni fond Qatar Investment Authority (QIA).

Osnovan 2005., upravlja "masom" od 335 milijardi dolara, po čemu je 9. u veličini bogatstva, prema Sovereign Wealth Fund institutu, koji od 2007. "mjeri" bogatstvo državnih fondova. Iako je QIA u 2015. i 2016. zbog pada cijena nafte ponešto umanjio apetite, posljednja dva mjeseca opet je iskazao "glad" za investiranjem, a što je Bloombergu bio povod da utvrdi gdje sve Katarci imaju udio. 

 

335 mlrd.

dolara iznos je gotovine kojom raspolaže ovaj državni fond

Nema čega nema
Krajem 2016. tako je QIA uložio u najvećeg turskog proizvođača peradi, u ruskog državnoga naftnog diva Rosneft PJSC (dio najveće privatizacije u Rusiji uopće!) te britansku plinsku tvrtku National Grid Plc. Ima udio i u najvećem europskom proizvođaču automobila, njemačkom Volkswagenu, britanskoj banci Barclays Plc i švicarskoj Credit Suisse, kao i najvećem njemačkom bankaru Deutsche Banku.

Katarci imaju i petinu najvećeg europskog aerodroma, londonskog Heathrowa i isto toliko u britanskom avioholdingu IAG AS, vlasniku British Airwaysa. Najveći su dioničari britanskog lanca trgovina Sainsbury's, a drže i francusku nogometnu ikonu PSG. Direktor kluba je i direktor katarske TV Al Jazeera Sports. QIA ima i cijelu talijansku luksuznu modnu kuću Valentino Fashion Group i dio najvećeg europskog lanca trgovina, španjolskog El Corte Inglesa.  Fond dobiva novoga čelnika, s ciljem da bude upućen u sve transakcije, što dosadašnji nisu mogli. On je Ahmed Al-Rumaihi, bivši katarski diplomat u SAD-u. 

Pokorio Europu
No, nije fond isključivi kupac već ima niz "fondova-kćeri", za određene sektore. U sportu je to, primjerice, QSI, a u industriji zabave BeIn Media Group koja je preuzimanjem kalifornijske filmske tvrtke Miramax (producirali i oskarovske filmove, npr. Pakleni šund) izvela i "desant" u SAD-u, nakon što je QIA gotovo "pokorio" Europu. Otvorenjem ureda u New Yorku QIA je najavio da će u Ameriku do 2020. uložiti 35 milijardi dolara kako bi "diverzificirao naftne holdinge". Već lani je bio četvrti najveći ulagač u američke uredske prostore, najviše u Velikoj jabuci (npr. 10 posto tvrtke koja upravlja Empire State Buildingom) i Los Angelesu.

Kako na to gleda novi "boss", predsjednik Donald Trump? U njegovu susjedstvu u NY QIA posjeduje i 13% darguljarske tvrtke Tiffany&Co. I u Aziji je katarski novac sve draži gost – kroz šest godina QIA bi širom kontinenta trebao uložiti 20 milijardi dolara – na meti su singapurske nekretnine, honkonška struja, kineska trgovine… Što će tek biti u Katru, koji je 2022. domaćin SP-a u nogometu…
 

Komentirajte prvi

New Report

Close