Dobavljača strujom u Sloveniji promijenilo gotovo 18.000 tvrtki

Autor: Poslovni dnevnik , 09. siječanj 2017. u 22:00
Više od 76.000 potrošača izabralo bolju ponudu/Fotolia

Upućeni potrošači traže jeftinija rješenja, a kućanstva na struji mogu uštedjeti do 100 eura godišnje.

Prema podacima državne agencije za energiju, u Sloveniji je lani dobavljača električne energije zamijenilo više od 58.669 kućanstava i 17.862 poduzeća, što je ukupno 76.531 zamjena, najviše otkad je 2007. godine to omogućeno liberalizacijom energetskog tržišta. "Potrošači su sve bolje upoznati s ponuđenim uvjetima i traže jeftinija rješenja", rekao je za list Dnevnik Martin Novšak, direktor Gen energije.

Novšak dodaje da se u Sloveniji zbog velike dosadašnje ponude distributera tržište sada konsolidira, pa se manji ponuđači električne struje koncentriraju u skupine, kako bi bili konkurentniji. U Sloveniji trenutno postoji 21 poduzeće koje nudi električnu struju kućanstvima i poduzećima, a od strane konkurencije prisutni su i Hrvatska elektroprivreda (HEP), te njemački RWE koji je na tržište Slovenije došao tek prije dvije godine.

Ubrzano spajanje tvrtki
Iako su razlike u cijeni po kilovatu koje elektrodistributeri nude relativno male, kućanstva imaju priliku preko različitih paketa koji se nude, a razlikuju se prema trajanju ugovora, otkaznim rokovima i slično, na godišnjoj razini uštedjeti do 100 eura odabirom najbolje ponude kod novog dobavljača, navode organizacije za zaštitu potrošača. Od jeseni 2015. godine počinje konsolidacije i integracija na slovenskom tržištu električne energije. Prije više od godine, u listopadu 2015., spajanjem Elektre Celja i Elektre Gorenjska nastala je kompanija ECE koja je sada postala drugi najveći dobavljač električne energije u zemlji.

 

70 radnika

Elektro energije i 240 iz tvrtke Gen-I radit će u zajedničkoj kompaniji

Sredinom prosinca prošle godine, nakon gotovo dvije godine, završio je proces spajanja najvećih trgovaca električnom energijom u Sloveniji, u kojem su se udružile kompanije Gen-I i Elektro energija, tvrtka kćer Elektre Ljubljana. Zajedno će upravljati s ukupno oko 40 posto tržišnog udjela u maloprodaji električne enrgije, što ih čini najznačajnijim trgovcem. Navedeno spajanje Martin Novšak pozdravlja jer smatra da je to dobro za slovensko tržište električnom energijom kao i za kupce, a spojena kompanija postat će još konkurentnija. Ukupno će zaposliti oko 310 osoba, 70 iz Elektro energije i 240 iz tvrtke Gen-I.  

Prema riječima Andreja Ribiča, predsednika uprave Elektre Ljubljana, spajanje dvije tvrtke čija će se imena koristiti još tri godine, za kupce neće donijeti nikakve bitne promjene, a novost su samo zajednički marketing i kupoprodajne djelatnosti. Na trište električne energije u studenome prošle godine ušao je i Telekom Slovenije. "Vjerujemo da je naša ponuda izuzetno konkurentna i stoga privlačna našim klijentima. To se vidi i iz odaziva koji je u mjesec i pol premašio naša očekivanja", kažu u Telekomu Slovenije, dodajući da dobavu električne energije zasad nude samo kućanstvima, ali je planiraju ove godine ponuditi i poduzećima. Prema informacijama Dnevnika, Telekom Slovenije struju kupuje u Petrolu. Međutim, na upit lista odgovaraju da su zasad u dogovor o trgovini i opskrbu ušli sa samo jednim partnerom. "Ako se u budućnosti trendovi rasta u ovom području nastave, proširit ćemo broj partnera", rekli su u Telekomu Slovenije.

HSE ulazi u maloprodaju
Čak i Holding Slovenske elektrarne (HSE), koji električnu energiju prodaje samo poslovnom sektoru, ima velike planove, navodi list. Direktor HSE-a Gorazd Skubin nedavno je izjavio da je među inovacijama u kompaniji i vertikalna integracija ili dodavanja proizvoda za konačnu prodaju, a budući da HSE zasad prodaje električnu energiju samo u veleprodaji, logičan je put do prodaje krajnjim kupcima. To vjerojatno znači ulazak u maloprodaju struje slovenskim kućanstvima. Detalji će se znati nakon što HSE usvoji plan poslovanja za 2017. godinu. 

Tržište u regiji

Nema prave konkurencije
Od 1. siječnja 2015. tržište električne energije u BiH, Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori potpuno je otvoreno i potrošači načelno mogu odlučiti od koga će nabavljati struju. U BiH građani su struju ranije kupovali od Elektroprivrede BiH, Elektroprivrede HZHB i Elektroprivrede RS-a. U veljači 2016. Konkurencijsko vijeća BiH zaključilo je da tržište električne energije unatoč 24 licencirana opskrbljivača nije otvoreno za konkurenciju. Samo dva tzv. kvalificirana kupca iskoristila su pravo opskrbe od opskrbljivača koji nije javni, i to Aluminij iz Mostara i B.S.I. iz Jajca.
 

Komentirajte prvi

New Report

Close