Hrvatska za razvoj potencijala treba još 1800 robota, imamo ih svega 175

Autor: Tanja Ivančić Belošević/VL , 04. siječanj 2017. u 22:01
Roboti neće zamijeniti ljude, samo će dovesti do razvoja novih potrebnih vještina na tržištu rada/FOTOLIA

Stvara se i potreba za dodatnim kadrom koji će moći upravljati robotima, servisirati ih i, naravno, proizvoditi nove.

Procjenjuje se da bi hrvatsko gospodarstvo, s obzirom na svoju veličinu, trebalo imati dvije tisuće robota, a prema procjenama u Hrvatskoj ih trenutačno ima 175, što dovoljno govori o neiskorištenom potencijalu i potrebi za dodatnim razvojem i ulaganjem, ističe Emil Ilija Perić, voditelj Odjela za tehnološki razvoj i IT pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. HGK, naime, u suradnji s Inovacijskim centrom Nikola Tesla i Fakultetom elektrotehnike i računalstva, sudjeluje u projektu CROBOHUB.

Tim projektom želi se uspostaviti regionalni centar kompetencija za robotiku u okviru Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT). Trenutačno se provodi analiza i procjena ekosustava, identifikacija ključnih sudionika te se radi na studiji izvedivosti kako bi se definirao razvoj robotike. Projekt bi trebao omogućiti umrežavanje nacionalnih i regionalnih sudionika konkretnim aktivnostima poput radionica i suradnje s proizvodnim tvrtkama u obliku izrade studija slučaja, čime će se pružiti informacije gospodarstvenicima kako što učinkovitije primijeniti robotiku u svome poslovanju.

"Suprotno uvriježenom mišljenju da će roboti zamijeniti poslove ljudi, u četvrtom industrijskom dobu (industrija 4.0) stvara se potreba za dodatnim kadrom koji će moći upravljati robotima, servisirati ih i, naravno, proizvoditi nove", ističe Perić i dodaje kako je u pogledu robotike još nedovoljno istraženo i definirano područje u proizvodnom procesu koje se odnosi na suradnju čovjek – robot. Mnogi akteri u gospodarstvu koji se bave proizvodnjom, robote ne vide kao prijetnju, smatra Perić.

"Uzmemo li u obzir stanje domaćeg gospodarstva, nedostatak kvalificirane radne snage ili radne snage općenito, uz niske plaće, robotizacija se može vidjeti kao jedan od način povećanja produktivnosti, ili čak kao jedini – smatra Perić i dodaje da HGK projektom nastoji doći do konkretnih podataka o upotrebi robota i potrebama tvrtki za daljnjom automatizacijom proizvodnih procesa. – Istraživanje robotike u Hrvatskoj izuzetno je važno za našu budućnost", naglašava Perić. 

Komentirajte prvi

New Report

Close