Zašto smo zemlja u kojoj za razliku od razvijenih država mali broj građana živi u unajmljenim stanovima? U skandinavskim zemljama mladi se nakon studija ili škole sele u povoljne stanove za najam.
Kod nas mladi koji nemaju primanja s kojima mogu podići kredit ili bogate roditelje koji će im kupiti stan još ne mogu očekivati pomoć države kad je riječ o socijalnim stanovima za najam. Stanovi u vlasništvu države zauzeti su pa je građanima putem javnih natječaja dosad ponuđeno samo oko 200 stanova.
Večernji list pitao je Ministarstvo graditeljstva namjeravaju li graditi socijalne i stanove za najam, a odgovorili su nam da je u izgradnji i pripremi 18 zgrada s 1032 stana u Fažani, Splitu, Malom Lošinju, Metkoviću, Umagu, Koprivnici, Dubrovniku, Rijeci i Varaždinu, no za najam planiraju ponuditi tek manji broj POS-ovih stanova u Splitu.
Ministar Lovro Kuščević u Gospiću je nedavno podijelio ključeve za 30 POS-ovih stanova, lokalna samouprava poklonila im je zemljište i odrekla se dijela komunalnih naknada, pa pozivaju i druge lokalne zajednice na sličnu suradnju.
Što je stanje u nekoj zemlji lošije, veći je postotak stanova i kuća u privatnom vlasništvu, a mizeran onih koji žive u unajmljenim stanovima. U nas je, prema posljednjem popisu stanovništva, 89% stanova i kuća u privatnom vlasništvu, ispred nas su samo Rumunjska i Litva, no ti su stanovi uglavnom u vlasništvu starijih.
Samo 10% naših građana živi u unajmljenim stanovima, a u Danskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj, Švedskoj, Luksemburgu i Austriji više od četvrtine građana, u Švicarskoj čak više od 50%.
U Ministarstvu graditeljstva nadaju se da će se mladi odlučiti i na kupnju sufinanciranog rabljenog stana/kuće i u manjim sredinama u kojima na tržištu nema novih stanova.
Cijeli članak pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Jovo, kolika je plaća u Berlinu a kolika u zg?
Koja je kamata na kredit u hr a kolika u de?
Kolika je penzija u hr a kolika u de?
I što vam je medo govorio prije koju godinu…
A upravo sam gledao dokumentarac gdje u berlinu na teškoj periferiji stan od 50 m2 košta 300 000eur…
A kod nas su kao cijene kao u ZG na periferiji od 1500 puno?!!!!!!!
tj za stan od 50m2 75 000eur…
Pa vi sad vidite jel bolje kupovat rivp ili nešto drugo
Metodologija određivanja cijene naravno je stvar ponude i potražnje, kao i za skoro sve u životu. Mislio sam na metodologiju procjene troška najma koju često ljudi koriste za analize što je isplativije – dal pogledaju oglasnik i bubnu cijenu, dal koriste neke službene podatke ili kombinaciju jednog i drugog.
ne bi imao tolko. možda 1000
Uključite se u raspravu