Val novca ne dolazi do potrebitih država

Autor: Tomislav Pili , 20. prosinac 2016. u 22:01
Program otkupa trajat će do prosinca iduće godine/REUTERS

Dok je prinos na njemačku obveznicu pao na 0,3 posto, portugalski prinos je na gotovo četiri posto.

Dijelom zbog vlastitih pravila Europske središnje banke (ECB), novčani poticaji koje ta institucija ubrizgava kroz otkup obveznica ne utječu na snižavanje troškova zaduživanja država kojima je to najpotrebnije.

Kako navodi Wall Street Journal, kada je početkom mjeseca odlučila produžiti svoj program otkupa imovine, ECB je morao izabrati između kupovanja obveznica po ekstremno negativnim prinosima ili povećati poticaje prema europskoj periferiji.

Promjena pravila
Naime, odluka predsjednika ECB-a Marija Draghija i dužnosnika iz Vijeća guvernera da se program otkupa produži do prosinca sljedeće godine rezultirat će promjenom pravila kako bi se izbjegla situacija da ECB nema više pogodnih obveznica za kupnju. Prema sadašnjim pravilima koje je sam sebi nametnuo ECB, ne mogu se kupovati obveznice koje imaju prinos ispod ECB-ove kamatne stope na depozite, a koja je trenutno minus 0,4 posto.

Drugo ograničenje je u veličini kupnje. Naime, ECB ne može kupiti više od trećine pojedinačnog dužničkog izdanja. Kao rezultat toga, ECB kupuje mnogo više njemačkih obveznice nego, primjerice, portugalskih. "Govoreći u ime nekih naših klijenata, ideja da ECB ide prema zidu je zabrinjavajuća za njih, posebno kada se govori o Irskoj ili Portugalu", ističe Marchel Alexandrovich, ekonomist u američkoj investicijskoj banci Jefferies Group LLC. Cilj programa otkupa obveznica je snižavanje troškova zaduživanja članica eurozone, a Portugal evidentno treba pojeftinjenje mnogo više od Njemačke.

Ništa dobroga za periferiju
Naime, prinos na 10-godišnju portugalsku obveznicu doseže gotovo četiri posto što je najviši prinos u eurozoni nakon Grčke. Prinos na obveznicu Njemačke – gdje vlada gotovo potpuna zaposlenost – iznosi oko 0,3 posto. Jedan od razloga zašto poticaji ne dolaze do onih kojima najviše terba leži i u obvezi ECB-a da kupnje obveznica rasporedi među članicama prema kriteriju koliko svaka od njih sudjeluje u osnivačkom kapitalu te institucije.

Ako je suditi prema mišljenju financijskih stručnjaka, produženje programa otkupa obveznica ustvari neće riješiti ovaj problem. "Ne smatram da je ECB-ova objava (o produženju programa otkupa, op. a.) dobra za periferne članice", kaže za američki poslovni medij Bert Lourenco, analitičar u britanskoj banci HSBC. Kako bi proširili prostor za kupovinu pogodnih vrijednosnica, dužnosnici ECB-a odlučili su maknuti odredbu o kupnji obveznica s prinosom do -0,4 posto. To će im omogućiti još snažnije kupovanje duga zemalja iz sjeverne Europe, poput Njemačke i Nizozemske. S druge strane, nije ukinuta ni jedna prepreka koja trenutno sprečava snažnije kupovanje obveznica država poput Irske i Portugala.
 

Komentirajte prvi

New Report

Close