Činjenična presuda u rukama eksperta

Autor: Suzana Varošanec , 11. prosinac 2016. u 22:01
Akademik Jakša Barbić, Foto: Robert Anić / Pixsell

Po uzoru na Švicarce uvodimo tehničku arbitražu čiji bi ishod obvezivao suce i arbitre.

Sudeći prema prednacrtu Zakona o arbitraži usvojenom od strane Predsjedništva Stalnog arbitražnog sudišta (SAS) pri HGK, s kojim je javnost upoznata na 24. Hrvatskim arbitražnim danima, promjene koje se pripremaju jako će ubrzati rješavanje postupaka. U tom kontekstu pozornost privlači članak 14. kojim se predlaže uvođenje posebne odluke – to je činjenični pravorijek u tzv. tehničkoj arbitraži, koja se odnosi na utvrđivanje činjenica. Dok se ona ne donese, arbitražni postupak bi zastao ili bio prekinut, a u konačnici to je put do brže odluke na sudu ili u arbitraži. Riječ je o mogućnosti na temelju sklapanja ugovora između stranaka o tijelu za rješavanje činjeničnih pitanja.

Nakon što ih riješe donošenjem činjeničnog pravorijeka, primjerice o tome je li neka roba isporučena, ili jesu li građevinski radovi izvedeni u skladu s ugovorom, arbitražnom sudu ili redovnom sudu ostaje na tako zadan okvir primijeniti materijalno pravo.
Zna li se da je u parnicama redovito najsloženiji zadatak samo utvrđivanje činjenica, izvođenje dokaza, vještačenje i ‘miniranja’ nalaza i mišljenja, na što se potroši najviše vremena, otvara se niz pitanja, počevši s time tko bi to mogao biti imenovan temeljem sporazuma kako bi konačno i na obvezujući način posebnom odlukom riješio činjenične prijepore. Također, dodatno je pitanje, kažu pravnici, što bi značila odluka tog tijela ili osobe u odnosu na redovne sudove, odnosno bi li i njih također obvezivala.

Prema objašnjenju akademika Jakše Barbića tko mogu biti osobe odnosno tijela koje će stranke dogovoriti, to će biti eksperti. U slučaju kad je posrijedi spor između građevinskih tvrtki, dakle, to će biti građevinski stručnjak ili vještak u kojeg oni imaju povjerenje. Ovim rješenjem SAS pri HGK slijedi međunarodne trendove, poznaju ga i druge zemlje, a jako će se ubrzati postupak, smatra Barbić. S obzirom na činjenicu da se odluka donosi voljom stranaka temeljem građanskopravnog ugovora, ono što su dogovorile, smatrat će se utvrđenim te se o tome neće raspravljati u arbitražnom postupku. Na važnost uvođenja ove tehničke arbitraže, koju ima kaže Švicarska, ukazuje i predsjednik zagrebačke arbitraže Mihajlo Dika, jer ako dođe do suđenja ili nastavka postupka pred arbitražom, kad oni budu odlučivali o pravu bit će vezani činjeničnim pravorijekom.

Ako se stranke unaprijed dogovore rješavati na ovaj obvezujući način činjenična pitanja, neće se izvoditi dokazi, nego obvezujući postaje stav odabrane osobe ili tijela.

Komentirajte prvi

New Report

Close