Glazbeni streaming servis Spotify, jedan od, piše Business Insider, navrijednijih europskih tehnoloških startupa, nakon 10 godina postojanja bi mogao donositi i profit.
Član upravnog odbora tvrke s dvojnim sjedištem u Londonu i Stockholmu, Par-Jorgen Parson, ujedno i jedan od prvih njenih investitora, ustvrdio je da će dobit Spotifyju kapnuti već nagodinu. "Dosad se govorilo samo o rastu, rastu, rastu, a mislim da je vrijeme da nastupi i dobit, i to već iduće godine, apsolutno je moguće", iznio je Parson svoje viđenje poslovanja tvrtke švedskih suosnivača Daniela Eka i Martina Loretzona, čiji servis postoji u 60 zemalja svijeta i koji je lani imao gubitak od 185,4 milijuna eura, uz vrijednost tvrtke od osam milijardi dolara.
S tom bi iznosom, kad bi se Spotify izlistao na burzi, bio najvrijedniji europski tehnološki IPO još od njemačkoga e-trgovca Rocket Internet 2014. Sa Spotifyja glazbu na mobitele i računala skida više od 40 milijuna korisnika, plaćaju za mjesečni pristup ogromnim arhivama, ali prihod tvrtke najviše ovisi o tome koliko veliki glazbeni izdavači izdvoje na ime skidanja svojih autora. Spotify zapošljava oko dvije tisuće ljudi i izlazak na burzu bio bi mamac velikim lovcima iz Silicijske doline i Kine da ga preuzmu, tim više što se već šuškalo da ga snimaju i Facebook i Googleov Alphabet. I Parson bi ga volio vidjeti na burzi što prije, po mogućnosti već nagodinu.
"Kao investitori u tvrtku cijelo desetljeće, veselimo se njenom mogućem IPO-u u bilo koje vrijeme. No, tvrtka ima potpunu kontrolu nad svojom sudbinom i ne vidim nijedan scenarij u kojem bi se osnivači odrekli te povlastice", zaključio je dugogodišnji investitor. Suosnivač Daniel Ek već je ove godine odlučno odbio spomen prodaje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu