"Ina zadržava naslov tvrtke od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku. Vrijedna je izazova da Hrvatska otkupi većinski upravljački dio. Tu mogućnost može generirati upravo novi pristup gospodarenju državnom imovinom, a nikako ideja na razini dnevnog očitovanja, kao što je to učinila Kukuriku vlada na samom odlasku", kazao je Marić u intervjuu Jutarnjem listu.
Najavio je i prodaju manjih državnih udjela u tvrtkama. Osim strateških društava i društava od posebnog interesa, država ima udjele u još 456 trgovačkih društava.
Pritom u njih 248 država ima udjel manji od 5 posto, a u 141 manje od 1 posto.
"U tim društvima država nema utjecaja na upravljanje ili je utjecaj beznačajan, pa je prodaja ne samo prihvatljiv pristup već i nužnost. U društvima gdje ima važnog udjela i bitnog utjecaja, više od 20 posto, zbog dugoročnog, specifičnog interesa države i javnog dobra, potrebno je pripremiti stratešku privatizaciju za najbolju cijenu i najbolje uvjete", kazao je Goran Marić.
Najavio je i izradu strategije upravljanja državnom imovinom radi pojednostavljenja svih postupaka u pokretanju državne imovine.
"Mobilizirat ćemo državnu imovinu načinom da smanjimo ili potpuno dokinemo troškove održavanja zapuštene imovine u korist njezina pokretanja i donošenja zarade", poručio je ministar.
Kazao je, među ostalim, i da državne tvrtke treba učiniti učinkovitijim, tržišno konkurentnijim, što je, smatra, moguće i na što upućuju brojne tvrtke u europskom i svjetskom okruženju koje su u pretežitom državnom vlasništvu i lideri na tržištu.
"Bitan je način upravljanja i naročito menadžment koji mora odgovoriti na zadatke i očekivanja vlasnika u skladu s ulogom i potencijalima pojedinog društva. No, s obzirom na naša iskustva i hrvatske okolnosti, to je veliki izazov i test za svaku politiku", kazao je Goran Marić.
Dodao je i da će se raspisivati natječaji za članove uprava i nadzornih odbora trgovačkih društava.
"Javni natječaji daju mogućnost šireg uvida i boljeg izbora glede stručnosti i kompetencije. Iako mislim da se odabir članova nadzornih odbora temelji ponajprije na povjerenju. Takva je u većini slučajeva i praksa zemalja EU", kazao je Goran Marić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu