Sinjska ciglana uništena zbog nepostojećeg duga

Autor: Suzana Varošanec , 30. studeni 2016. u 22:01
Nikome nije jasno po kojem mehanizmu tvrtku iz stečaja vratiti u predstečaj

Stečajni upravitelj najstarije industrijske kompanije u Cetinskoj krajini priprema tužbu protiv države.

Stečaj u kojem je bezrazložno završila Ciglana Sinj d.d., najstarija industrijska kompanija u Cetinskoj krajini, zbog pogreški državne administracije mogao bi skupo stajati državu.  Kako doznajemo, stečajni upravitelj ekonomske struke Zoran Miletić planira višemilijunsku tužbu za naknadu štete od države. Zbog toga što mora voditi brigu o stečajnoj masi iz koje se namiruju vjerovnici, Miletić će tražiti dozvolu vjerovnika – bivših radnika i dobavljača te države – da tuži Ministarstvo gospodarstva.

Kako će proći ovaj prijedlog bit će jasno na skupštini vjerovnika zakazanoj uoči Božića, kad će se pravno zaokružiti i trasirati ovaj egzotični slučaj. Miletić, naime, sve temelji na dvjema recentnim odlukama. Posrijedi je pravomoćna presuda Upravnog suda u Splitu te rješenje Ministarstva financija koje u drugom stupnju rješava žalbe u predstečaju. "Ciglana Sinj trebala bi se iz stečaja vratiti u predstečajni postupak, naime, takvi su pravni učinci rješenja Ministarstva financija, a kako je to moguće provesti nije do kraja jasno ni pravnim stručnjacima koje sam konzultirao", kaže Miletić dodajući da je šteta napravljena, te da je njegov prijedlog stoga logičan – treba je utužiti. Miletić tvrdi da je Ministarstvo gospodarstva – Uprava za industrijsku politiku, energetiku i rudastvo, zaslužno za to što je sinjska ciglana praktički uništena.

U tome je presudnu ulogu imala osporena tražbina ministarstva u iznosu od 11,8 milijuna kuna, prijavljena u tvrtkinom predstečaju, ali pravno neosnovana, što se sad potvrđuje. Kako je u zbroju osporenih tražbina prijeđen zakonski prag od 25 posto ukupno prijavljenih tražbina, Fina je predstečaj ciglane obustavila. Na tu se odluku tvrtka žalila i u tom upravnom postupku, kasnije upravnu sporu, ostvarila pobjedu, iako po nekima moguće i Pirovu. Naime, obje odluke idu u korist nastavka poslovanja tvrtke, ali stižu tri godine prekasno. K tome nikome nije jasno po kojem se mehanizmu tvrtka iz stečaja može vratiti u predstečaj, nakon što je iz njega još 2013. završila u stečaju.

 

60 milijuna

eura vrijednost je lokacije Stipanovića Greben – Glavice

Naime, po presudi Upravnog suda u Splitu tako je rješenjem Samostalnog sektora za drugostupanjski postupak Ministrstva financija nedovno poništeno navedeno Finino rješenje, čime je de facto pripremljen teren za parnicu tvrtke protiv države zbog njezinog nezakonitog postupanja i uništavanja. Iako u konkretnom slučaju kao pravni učinak po upravitelju slijedi vraćanje tvrtke iz stečaja u predstečaj, pitanje je kako, a koliko je poznato takvog slučaja niti nema jer zakon to ne predviđa. Nepoznanica je i podatak koliko je postupaka predstečajne nagodbe obustavljeno zato što vrijednost osporenih tražbina prelazi 25% vrijednosti prijavljenih tražbina (čl. 60. st. 8. Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi). Fina nam ga nije mogla dostaviti, a kako navode iz naziva pismena "Rješenje o obustavi postupka" nije moguće bez otvaranja svakog pojedinog rješenja vidjeti razlog za obustavu postupka.

Ipak, to nije sve s čime stečajni upravitelj Zoran Miletić računa kad je riječ o mogućnostima koje se za financijsku satisfakciju ove tvrtke otvaraju uslijed nekorektnih odluka Ministarstva gospodarstva. Postoji i presuda Upravnog suda u Splitu, a kaže odnosi se na zahtjev ciglane iz 2013. za dodjelu prvenstvene koncesije za eksploataciju gipsa na lokaciji Stipanovića Greben – Glavice kod Sinj. Po njemu je to najbogatije nalazište u Europi poznato i po velikoj čistoći rude (daje 94%-tni gips). Kako se i njome potvrđuje greška u radu administracije – Ministarstvo gospodarstva odbilo je zahtjev ciglane, za što sud tvrdi da nije trebalo jer su bili stečeni svi uvjeti da tu koncesiju tvrtka dobije, i po toj osnovi čini se moguć je velik odštetni zahtjev.

"Ova pravomoćna presuda bitno mijenja situaciju. Pokazuje se da tvrtka nije trebala ići u stečaj te da je postojala valjana pravna osnova da se prilikom određivanja vrijednosti imovine u obzir uzme lokacija Stipanovića Greben – Glavice kod Sinja i koncesija za eksploataciju jer u tom slučaju vrijednost tvrtke iznosi barem 20 milijuna eura", objašnjava stečajni upravitelj. Kolika bi iznosio potencijalni odštetni zahtjev Miletić nije naveo, no može biti 'papren', odnosno radilo bi se o desecima milijuna kuna. Rudno bogatstvo koje pripada državi na navedenoj lokaciji po nekima se procjenjuje na između 50 i 60 milijuna eura.

Nitko to rudno blago ne eksploatira, kaže Miletić, a sinjska ciglana je uložila višemilijunski iznos u istraživanje, i koncesiju pokušava dobiti od 2003. te je deset puta odbijena. Prijedlog za pokretanje stečajnog postupka ne može se povući, doznajemo iz Fine, a može se s druge strane zaključiti da je ovo još jedan dokaz neusklađenog zakonskog modela gdje trgovački sud može odlučiti jedno, a upravni sud drugo i da ne postoji rješenje za to u zakonu, smatra odvjetnik Mićo Ljubenko, član radne skupine koja je izradila novi Stečajni zakon. Napominje i da ovdje može biti pravno relevantno je li zatražen prekid prethodnog stečajnog postupka zbog upravnog spora koji je bio u tijeku, i je li stavljena žalba na rješenje o otvaranju stečaja zbog upravnog spora. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

ako tvrtka može raditi i plaćati obveze, može izači iz stečaja, vidi Čazmatrans, ovdje su izgleda mutna posla na djelu

Prvenstvena koncesija je ocito cuvana za odabrane

New Report

Close