Pregovori o prodaji srpske farmaceutske kompanije Galenila zapeli su, a da zapravo još nisu ni počeli, doznaje Blic.
Naime, konzorcij kojeg čine Frontier Pharma Limited iz Velike Britanije i Petrovax Pharm iz Rusije, kao izabrani ponuđač koji je formalno počeo pregovore s vladom oko kupovine 33 posto vlasništva, najveće srpske farmaceutske kompanije, mogao bi vrlo lako odustati od sklapanja strateškog partnerstva kojeg država vidi kao spasonosno rješenje, navodi list. Petrovax Pharm je kompanija koju je 2014. preuzeo Vladimir Potanin, ruski milijarder i prijatelj ruskog predsjednika Putina
Kako smanjiti troškove
Sporan je Galenikin dug prema komercijalnim bankama, koji iznosi oko 70 milijuna eura, a gomilao se godinama. Budući strateški partner, britansko-ruski konzorcij čijem je dolasku u Galeniku pomogao i srpski poduzetnik Toplica Spasojević, s boravištem u Londonu, ne želi preuzeti ta potraživanja, a krediti već 1. prosinca počinju dospijevati na naplatu.
1412 radnika
bilo je zaposleno u Galenici krajem rujna
Međutim, banke nisu dale nikakvo konkretnije obećanje da će možda biti spremne odgoditi vraćanje kredita. Prema riječima izvora Blica dobro upućenim u privatizaciju Galenike, prije bi se moglo reći da su banke pokazale potpuno suprotne namjere i da žele što prije dobiti svoj novac, jer nisu sigurne šta će se dalje zbivati s farmaceutskom kompanijom. Ako konzorcij odustane od strateškog partnerstva Galenika bi otišla u stečaj, pa čelnici kompanije pokušavaju smanjiti troškove da bi prikupili novac za rate kredita koje stižu na naplatu.
Manjkavi plan B
Tako je na sastanku sa sindikatima menadžment predložio da se u sklopu štednje zaposlenima smanje plaće, od 5 do 25 posto, ovisno o učinku, što bi trebali odrediti direktori sektora u tvornici. Sindikati su taj plan, doznaje Blic, odlučno odbili i zasad o tome nema više govora. Ipak, neki od sugovornika Blica uključeni u pregovore o strateškom partnerstvu, pokazuju više optimizma kada je riječ o konačnom rješenju iskrslog problema. "Priča s bankama se ipak pokrenula s mrtve tačke. Pregovori traju, a konzorcij očekuje još sastanaka s bankama i ne bi bilo iznenađenje da one znatno ublaže svoje stavove", kaže jedan izvor Blica.
Ako pregovori Vučićeve vlade i britansko-ruskog konzorcij oko prodaje Galenike propadnu, aktivirat će se tzv. plan B. Prema tom planu, država će otpisati dugove kompanije prema državnim vjerovnicima, ali pitanje što će biti s dugovima prema privatnim bankama ostaje bez odgovora. Inače, Galenika već treću godinu zaredom nastavlja s pozitivnim poslovanjem, u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila je sve planove i povećala proizvodnju za 8 posto, izjavio je direktor kompanije Nedeljko Pantić. U tvornici je ostvaren fizički obujam proizvodnje od 27,4 milijuna pakiranja lijekova, ukupne vrijednosti 4,9 milijardi dinara.
Prihodi na domaćem tržištu na razini su plana, ali je izvoz nešto niži od plana. Za prvih devet mjeseci 2016. ostvaren je poslovni prihod od 3,95 milijardi dinara, a poslovni rashodi iznosili su 3,91 milijardu dinara. Iskazana dobit iz tekućeg poslovanja iznosi 40 milijuna dinara (oko 2,5 mil. kuna). "U četvrtom tromjesečju očekuje se značajno povećanje plasmana, planirana je prodaja vrijedna 1,8 milijardi dinara", rekao je Pantić. U Galenici je krajem rujna bilo zaposleno 1412 radnika, a prosječna plaća iznosila je oko 62.000 dinara (oko 3800 kuna).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu