Opet rasprava o Planu gospodarenja otpadom

Autor: Saša Paparella , 08. studeni 2016. u 22:00
Plan bi mogao donijeti 475 mil. eura /Damir Špehar/PIXSELL

Za razliku od prošlog puta, u lipnju ove godine kad je javna rasprava trajala tek pet dana, sada je određen rok od skoro mjesec dana.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike uputilo je u ponovnu javnu raspravu Nacrt prijedloga Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2016.-2022. Javna rasprava će trajati do 2. prosinca.

Kako navode u Ministarstvu, plan se u ponovnu javnu raspravu šalje zbog velikog interesa javnosti i tehničkih nadopuna."S partnerima smo postigli dogovor oko koncepta Plana koji suštinski ostaje nepromijenjen. I dalje je naglasak na jačanju sustava odvojenog prikupljanja otpada i recikliranja, bez čega Hrvatska neće moći do 2020. odvojeno prikupiti 50 posto papira, stakla, metala i plastike", prigodno je istaknuo Slaven Dobrović, ministar zaštite okoliša i energetike.

'Pozitivan zaokret'
Dobrović je pritom dodao kako "prijedlog Plana predstavlja pozitivan zaokret u politici gospodarenja otpadom sukladno načelima kružnog gospodarstva. Taj će prijedlog Plana biti kvalitetna podloga za razvoj industrije recikliranja i otvaranje novih radnih mjesta", rekao je ministar Dobrović. Cilj je da Vlada Plan usvoji do kraja ove godine kako bi Hrvatska što prije mogla početi koristiti 475 milijuna eura iz EU fondova za projekte gospodarenja otpadom.

 

Anić Vučinić

Teško je sada popraviti onaj loš startni plan.

Podloga za donošenje Plana su obveze Republike Hrvatske iz predpristupnog ugovora s EU, obveze u pogledu Zakona o održivom gospodarenju otpadom, ali i novi paket o kružnom gospodarstvu kojeg Europska komisija planira usvojiti i koji će, kad je riječ o recikliranju, imati još ambicioznije ciljeve, navode u Ministarstvu. Okosnica novog sustava bit će reciklažni centri sa sortirnicama i kompostištima u kojima će se za reciklažu pripremati odvojeno prikupljeni otpad. Što se tiče centara za gospodarenje otpadom, oni će biti dimenzionirani sukladno studijama izvodljivosti za svaki centar. Pri tome će se u obzir morati uzeti koncept zacrtan Planom i poštivati hijerarhiju gospodarenja otpadom, kažu u resornom ministarstvu.

'Prijedlog je korak natrag'
Za komentar Nacrta prijedloga Plana zamolili smo sveučilišnu profesoricu Aleksandru Anić Vučinić, predsjednicu Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom (HUGO). "Preliminarnim uvidom mogu reći da je plan ogoljen u odnosu na onaj prethodni, a to je dobro jer manje detalja daje više prostora za rad.  Činjenica da javna rasprava traje skoro mjesec dana dokazuje kako smo bili u pravu svi mi iz struke kad smo prošli put u sličnoj situaciji tvrdili da je pet dana prekratak,ali i protuzakonit rok za takvo što, kaže profesorica Anić Vučinić. "Teško je popraviti  onaj loš startni plan, međutim donošenje plana je nužno kako Republika Hrvatska ne bi morala plaćati penale za nedonošenje tog plana.

S ovakvim prijedlogom Plana, za dva mjeseca možemo očekivati oštru reakciju i EK i struke. Prihvaćanje plana  doduše otvara mogućnost korištenja 475 milijuna eura za projekte zaštite okoliša, međutim, ono što je planirano nije u skladu s projektima koje smo ranije navodili, tako da taj novac ipak nećemo dobiti. Napokon, u planu se predlažu ciljevi po direktivi za odvojeno prikupljanje koje je EK nedavno predložila i članice tek daju svoje primjedbe u javnoj raspravi, upozorava profesorica Anić Vučinić.  

Marko Košak iz Zelene akcije kaže da "prijedlog Plana predstavlja korak natrag u odnosu na prijedlog kojeg je isti ministar uputio u javnu raspravu 23. lipnja 2016. Takva promjena u samo nekoliko mjeseci očigledno je rezultat kompromisa s interesnim skupinama koje godinama zagovaraju štetan sustav gospodarenja otpadom. Prijedlog Plana iz lipnja donio je niz kvalitetnih mjera i planirao ulaganja u lokalnu infrastrukturu za ponovnu uporabu, odvajanje i recikliranje, a smanjio kapacitete regionalnih Centara za gospodarenje otpadom planiranih za izgradnju, kaže Košak.

Komentirajte prvi

New Report

Close