U novoj strategiji poslovanja i investicija MOL Grupe ne spominju se investicije u Hrvatsku: ulaganje u riječku rafineriju tek je mogućnost koja ovisi o poreznom tretmanu, a ne siguran plan, a potencijalna ulaganja u istraživanja i razvoj navedena su kao dio investicija u jugoistočnu Europu.
I dok se u službenom priopćenju MOL-a ne spominje riječka rafinerija naglašava se kako će MOL nastaviti ulaganja u rafinerijska postrojenja u Mađarskoj i Slovačkoj u koje će se plasirati 80 do 130 milijuna dolara. Ina se spominje u poglavlju naslovljenom "Poslovanje MOL-a sa i bez Ine do 2030." Prioritet je maksimizirati vrijednost investicije po dva scenarija: ili će zadržati kontrolu nad poslovanjem Ine ili će je prodati. Napominju i da će smanjiti utjecaj Ine na poslovanje MOL-a. To je na tragu izjava čelnog čovjeka MOL-a Zsolta Hernadija koji je u intervjuu mađarskom web portalu Origo.hu istaknuo da sve dok MOL nije u mogućnosti održavati smislene konzultacije s hrvatskom Vladom o budućem razvoju neće biti nikakvog napretka na tom području.
130milijuna
dolara MOL planira uložiti u rafinerije u Mađarskoj i Slovačkoj
"MOL 2030. strategija održiva je i bez Ine. Znamo kako i gdje se MOL može razvijati i Ina može imati ulogu na tom putu rasta, ali ne nužno", ocijenio je Hernadi. U kompaniji su neslužbeno istaknuli da "računaju na Inu", ali da sva ulaganja ovise o tome kako će se razviti odnosi s Vladom. Nedavno je predsjednik Nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić najavio ukidanje takozvanog LODO sustava kojeg su Mađari uveli kako bi zaobišli Upravu u donošenju odluka, a koji nije u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima. Odnosi između vlasnika su zaoštreni i zbog očekivanja pravorijeka u arbitraži o plinskom poslovanju koji se očekuje u idućih nekoliko mjeseci.
MOL namjerava utrošiti i više od dvije milijarde dolara na kapitalne investicije do 2021. Oko 35 posto izdvojit će se za istraživanje s fokusom na jugoistočnu Europu, Pakistan i Norvešku, a 45 posto za razvojne projekte u jugoističnoj Europi, Velikoj Britaniji, Pakistanu, Kazahstanu te polju Baitugan u Rusiji. MOL namjerava i dodatno razviti svoju mrežu benzinskih stanica pa najavljuju da će tražiti prilike za preuzimanja izvan tri ključna tržišta – mađarskog, slovačkog i hrvatskog. Očekuju da će udio potrošačke robe i usluga u EBITDA do 2021. dosegnuti 450-500 milijuna dolara.
U idućih pet godina MOL planira u petrokemijski biznis investirati 1,9 milijardu dolara, a u razdoblju od 15 godina ukupno će plasirati čak 4,5 milijarde dolara u realizaciju ideje da postanu broj jedan u kemijskoj industriji, kako je najavio i Hernadi. Kao rezultat naše industrijske preobrazbe petrokemijska industrija u prvoj bi fazi trebala donijeti 250-300 milijuna dolara EBITDA godišnje, dok bi udio usluga kupcima do 2021. trebao dosegnuti 20 posto ukupne EBITDA. Istovremeno će naš snažni tok novca osigurati zadržavanje trenda povećanja dividendi za naše dioničare – poruka je Hernadija suvlasnicima MOL-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu