Najtraženije vještine kreativnost i inovativnost

Autor: Poslovni dnevnik , 26. listopad 2016. u 21:59
Istraživanje je predstavljeno na Virtualnom sajmu karijera/Borna Filić/PIXSELL

Istraživanje portala MojPosao pokazalo kako se i dalje najviše traži zaposlenje u IT sektoru.

Kreativnost i inovativnost najtraženije su vještine na tržištu rada, dok su poštenje i društvenost za poslove budućnosti zastarjele osobine, pokazalo je istraživanje o vještinama potrebnima za poslove budućnosti, predstavljeno na sedmom Virtualnom sajmu karijera i znanja, koji je održan od 19. do 26. listopada u organizaciji portala MojPosao.

Znanje stranih jezika, komunikacijske vještine, timski rad i osobni razvoj, s druge strane, ocijenjeni su bezvremenskim vještinama koje ni u budućnosti neće izgubiti na važnosti. IT sektor ispitanicima je najpoželjniji za rad i ponovno bi ga izabrali kada bi mogli birati svoje zanimanje. Kao vještine budućnosti prepoznati su rad na specijaliziranim informatičkim programima (79%), programiranje (75%), napredno poznavanje rada na računalu (58%) i data analytics (52%), dok su u najvećoj mjeri zastarjelom osobinom koja se podrazumijeva ocijenili osnovno poznavanje rada na računalu (47%).

Istraživanje "Potrebne vještine za poslove budućnosti" predstavljeno je na Virtualnom sajmu karijera i znanja koji je portal MojPosao organizirao u suradnji s regionalnim partnerima, portalima Infostud i Posao.ba. Sajam je preko interneta posjetilo više od 250.000 posjetitelja koji su se mogli prijaviti na 170 oglašenih radnih pozicija i 1200 edukativnih programa. Predstavljeno je više od 60 izlagača od čega preko polovica tvrtki i edukativnih ustanova iz Hrvatske, te regionalni izlagači koji traže zaposlenike u Hrvatskoj, Srbiji i BiH – Lidl, Nestle, Infobip i Addiko bank. Osim prijava na otvorene radne pozicije i edukacije, posjetitelji su izlagačima mogli slati otvorene molbe i uživo razgovarati s poslodavcima putem chata. Najviše ih je zanimalo na što staviti naglasak prilikom pisanja molbe za posao, kako se kvalitetno predstaviti na razgovoru i koliko dugo traje selekcijski postupak.

Komentari (1)
Pogledajte sve

New Report

Close