Atraktivnost jednog od najznačajnijih projekata Ministarstva kulture, Muzeja vučedolske kulture, u koji je dosad uloženo više od 15 milijuna kuna, dodatno je uvećana novom dimenzijom – filmskom.
Dokumentarni film "Mars and Venus", čiji su idejni inicijatori arheolog i profesor pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu (FFZG) Aleksandar Durman, vinkovčanin Darko Puharić te Muzej Vučedolske kulture, već je u fazi montaže. Da se radi o iznimnom materijalu i fascinantnoj priči potvrđuje i "trailer" objavljen jučer na društvenim stranicama Muzeja, dok je sama premijera filma planirana za proljeće 2017. godine, što je potvrdila ravnateljica Muzeja Mirela Hutinec.
Durman
Taj se fenomen neće ponoviti sljedećih nekoliko desetaka tisuća godina.
Putovat će na festivale
U razgovoru za Poslovni dnevnik profesor Durman je otkrio da je motivacija za snimanje bila zapravo vrlo jednostavna – na filmsko platno i male ekrane prenijeti priču koju će razumjeti svi pripadnici indoeuropskog govornog područja, njih više od pet milijardi. U projekt su uložena uglavnom vlastita sredstva, a po završetku snimanja i montiranja te nakon premijere, planirane su i prijave na filmske festivale. Nimalo ne iznenađuje činjenica da je izrada filma otišla u ruke upravo Aleksandra Durmana, jednog od najvećih entuzijasta i hrvatskih arheologa čija je karijera obilježena nekim od najvažnijih nalaza s ovih područja, a koji je u projekt uključio i studente Odsjeka za arheologiju.
"Početkom rujna i listopada na arheološkim smo iskapanjima već tradicionalno uključili studente, a pri tome snimljeni materijali bit će integrirani u film što mu daje dodatnu vrijednost i autentičnost", istaknuo je Durman. Film tematizira trenutak koji se dogodio 2800 godina prije Krista, o kojem više detalja do same premijere nećemo saznati gotovo ništa, ali je riječ o iznimnom astronomskom fenomenu kakav se neće ponoviti sljedećih nekoliko desetaka tisuća godina.
Hutinec
Premijera filma planirana je za proljeće 2017.
"Radi se o rijetkom nebeskom fenomenu koji uključuje prolazak Marsa i Venere kroz Plejade. Otprije su poznate vučedolske posude sa simbolima širokoga raspona, dobrim dijelom baziranima na Marsu i Veneri što je, ujedno, zajednička karakteristika indoeuropskih kultura. Filmom nastojimo ekranizirati što je točno ovaj astronomski, gotovo prijelomni događaj za tadašnje Vučedolce značio", dodao je. Vučedolska je kultura iznjedrila brojne inovacije poput lijevane bronce te najstarijeg europskog kalendara, istaknuo je profesor, a ujedno je i europski odgovor na egipatske piramide.
Spektakularan projekt
Suradnja Durmana i Mirele Hutinec na projektu Muzeja vučedolske kulture već je ovjenčana brojnim nagradama među kojima je i Godišnju nagrada Hrvatskog muzejskog društva za realiziran stalni postav, zatim posebne nagrade Živa Award Foruma slavenskih kultura 2016. za kreiranje novog muzeja, kao i Velika nagrada 50. zagrebačkog salona arhitekture. Sve dosad provedene i sve za budućnost planirane akcije dio su šireg plana kreiranja Arheološkog parka na lokalitetu Vučedol koji će po preliminarnim procjenama vrijediti više od 100 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu