Državne ljekarne na rubu propasti

Autor: Poslovni dnevnik , 05. listopad 2016. u 22:00
Mnogim državnim ljekarnama blokirani su računi i ne mogu nabavljati lijekove

Zbog niskih marži i strožih procedura za nabavu lijekova državne ljekarne u Srbiji nisu konkurentne privatnima, a u najtežem su položaju ljekarne u Pančevu i Novom Sadu.

Državne ljekarne u Srbiji na rubu su opstanka, upozoravaju ljekarnici i sindikati zdravstva. Zbog velikih dugova pojedinim ljekarnama računi su blokirani, dok plaće kasne mjesecima, te su ljekarnici prosvjedovali i ispred vlade Srbije, javlja Al Jazeera.

U najtežem položaju su ljekarne u Pančevu i Novom Sadu. Zbog duga od 7 mil. eura zaposleni u Pančevu mjesecima ne primaju plaće, a rješenje problem se ne vidi. Zato su cipele, papuče i sredstva za mršavljenje glavni artikli u pančevačkim ljekarnama, dok lijekova gotovo da i nema zbog blokade računa, pa ih ove godine nisu ni nabavljali. "Posljednje lijekove nabavili smo u prosincu prošle godine i od tada nam je račun u blokadi, a kako ne plaćamo nitko nam neće isporučiti lijekove", rekao je Milan Babić, direktor pančevačke ljekarne.

Protiv bivših voditelja podnijete su kaznene prijave, ali zaposleni upozoravaju da problem nije samo u menadžmentu, jer su dugovi posljedica neravnopravnog položaja državnih i privatnih ljekarni. Zbog niskih marži i strožih procedura za nabavu lijekova državne ljekarne nisu konkurentne.  Prema podacima Farmaceutske komore trenutno u Srbiji je ukupno 3100 ljekarni, privatnih i državnih, s tim da se često na jednom mjestu otvara i po deset privatnih ljekarni.  "Ne postoji jedinstvena cijena lijeka, a ona bi dovela do poboljšanja stanja ljekarni", navodi Zoran Savić iz Sindikata zaposlenih u zdravstvu.

Komentirajte prvi

New Report

Close