Britanska financijska industrija mogla bi izgubiti do 38 milijardi funti (48,34 milijarde dolara) prihoda u slučaju takozvanog "tvrdog Brexita", odnosno izlaska iz EU koji bi rezultirao ograničenim pristupom jedinstvenom tržištu EU-a, navodi se u izvješću konzultantske tvrtke Oliver Wyman koje je naručila skupina iz britanske financijske industrije TheCityUK.
Dva scenarija
U izvješću se navodi utjecaj dva različita scenarija Brexita. U najgorem scenariju za međunarodne banke, tzv. 'tvrdi Brexit' u kojem bi one izgubile u potpunosti pristup jedinstvenom europskom tržištu, njihovi prihodi bi mogli pasti za između 32 i 38 milijardi funti, a broj radnih mjesta za između 65.000 i 75.000, navodi se u izvješću.
75tisuća
radnih mjesta ukinulo bi se u najgorem scenariju izlaska iz EU
Ako u pregovorima Britanija zadrži pristup europskom gospodarskom prostoru sličan trenutnom, onda bi moglo nestati svega 4000 radnih mjesta i biti izgubljeno oko dvije milijarde funti prihoda. Sve je više nagađanja da će financijski sektor, koji uključuje komercijalne i investicijske banke, društva za upravljanje imovinom i osiguravatelje u pregovorima britanske vlade o izlasku iz Europske unije izgubiti prava koja je imao na jedinstvenom tržištu. Budućnost Londona kao financijskog središta Europe bit će glavna točka u pregovorima o Brexitu s EU, jer je to najveći britanski izvozni sektor i najveći izvor poreznih prihoda.
Pritisak na vladu
"U svačijem je interesu da ishod pregovora bude pozitivan i na obostranu korist Velike Britanije i EU, da uzrokuje minimalne poremećaje i koristi klijentima", rekao je Hector Sants, potpredsjednik Oliver Wymana i bivši britanski financijski regulator. Banke sa sjedištem u Velikoj Britaniji pritišću vladu da osigura prijelazno razdoblje za njihovu industriju uslijed znakova da moglo biti problema u osiguravanju bilo kakvog posebnog tretmana britanskoj financijskom industriji na EU tržištu nakon Brexita. Tamošnji sektor financijskih usluga generira godišnje između 190 i 205 milijardi funti prihoda i zapošljava oko 1,1 milijuna ljudi te plaća oko 60 do 67 milijardi funti poreza.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu