Poljska država sjetila se zaštititi domaće trgovce nametanjem novih poreza velikim inozemnim lancima, čime je, čini se, otkopala nove ratne sjekire u odnosima s Europskom komisijom (EK), koja je zemlju odmah upozorila da potkopava stabilnost jedinstvenog unutarnjeg EU tržišta. Varšava nije usamljena u takvim protekcionističkim potezima – Mađarska je od srpnja poreznim izmjenama htjela otežati stranim trgovcima, Rumunjska i Slovačka zakonski od supermarketa traže da prodaju više domaćih proizvoda, Bugarska da sve deklaracije, ne samo naljepnice na artiklima budu i na bugarskom jeziku.
"Zabrinuti smo zbog težnji koje mogu predstavljati i kršenja europskih pravila o državnoj pomoći i ideji jednoga zajedničkog tržišta, pokaže li se točnim da vlade nepravedno daju prednost domaćim poslovima", kažu u EK-u, koja je pokrenula temeljitu istragu radi utvrđivanja poljske uloge u favoriziranju trgovaca. Tamošnji ministar financija Paweł Szałamacha promptno je uzvratio: "Suspendirat ćemo ovu poreznu stopu u trenu, no razmislit ćemo od 1. siječnja 2017. uvesti i novi namet za velike trgovce, jer ovo što Bruxelles traži je uspjeh lobista". Poljaci ističu da EU ide na ruku velikim multinacionalnim kompanijama, a na štetu manjih, domaćih poduzetnika.
"Velikima se pomaže, a nisu platili ni zlota poreza u Poljskoj. Ustanovi li Komisija da su naša porezna rješenja ilegalna, žalit ćemo se i Europskom sudu pravde", kaže Szałamacha. Komisija je na osnovu prve procjene nakon istrage odgovorila da progresivna porezna rata nije opravdana logikom samog poljskoga poreznog sustava, a to je prikupljanje sredstava za državni proračun. "Još nije objašnjeno zašto bi veliki strani trgovački lanci trebali biti oporezivani različito od manjih igrača, a u svjetlu ciljeva koji se postižu porezima", smatraju u Bruxellesu, koji istočne članice EU upozorava i da paze s primjenom mjera koje bi strance omele u kupovini zemljišta u tim zemljama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu