Njemački socijaldemokrati (SPD), partneri u vladi Angele Merkel, na svom skupu u ponedjeljak u Wolfsburgu odlučili su podržati trgovinski sporazum između Europske unije i Kanade (CETA).
Čelnik socijaldemokrata Sigmar Gabriel, njemački vicekancelar i ministar gospodarstva, uspio je pridobiti lijevo krilo stranke za Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum (CETA) uoči predviđenog potpisivanja sporazuma 27. listopada. Pripadnici lijevog krila SPD-a tvrdili su da da će CETA potkopati prava radnika i standarde zaštite okoliša, no Gabriel je zastupao stav da CETA predstavlja najbolju priliku za EU da oblikuje globalizaciju u interesu običnih ljudi. "Ovo je stvarno dobar dan za SPD, no posebice za implementaciju pravila globalizacije", rekao je Gabriel na konferenciji za tisak nakon što je dvije trećine od oko 235 izaslanika na konvenciji stranke podržalo trgovinski sporazum EU-a i Kanade.
"Do sada je globalizacija služila samo interesima gospodarstva. Sada konačno počinjemo uzimati u obzir interes naroda i građana", izjavio je Gabriel. Kompromis postignut s kritičarima s ljevice SPD-a predviđa da se Europskom parlamentu omogući da pokrene proces savjetovanja prije no što se donese odluka koje dijelove CETA-e bi se privremeno primijenilo. CETA je prvi trgovinski sporazum između EU-a i neke svjetske gospodarske velesile. Njegovom primjenom bit će ukinute gotovo sve carinske pristojbe između dvije strane, a predviđa i zaštitu 40 proizvoda sa zaštićenim geografskim porijeklom. Sporazum bi ujedno, po tumačenju Komisije, trebao olakšati ulaganja i stvoriti predvidljivije poslovno okruženja. CETA će stupiti na snagu nakon što ga ratificiraju u nacionalnim parlamentima sve države-članice, a to bi moglo potrajati i do pet godina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu