Briselski račun McDonald’su od 500 milijuna dolara?

Autor: Tomislav Pili , 19. rujan 2016. u 22:00
Bruxelles istražuje porezne aranžmane McDonald'sove europske strukture

Izračun analitičara temelji se na podatku da je div brze hrane u Luksemburgu plaćao svega 1,49 posto poreza umjesto 29 posto.

Europska komisija mogla bi McDonald'su odrediti da Luksemburgu duguje 500 milijuna dolara zbog nedopuštenih poreznih aranžmana, izračunali su analitičari Financial Timesa.

Nakon što je Apple prošlog mjeseca oparen sa 13 milijardi eura koje treba uplatiti u irski proračun na ime poreznog duga, na redu u Europskoj komisiji su još dvije američke multinacionalke – čuveni lanac brze hrane te internetski trgovac Amazon. Podsjetimo, Bruxelles istražuje porezne aranžmane McDonald'sove europske strukture koja je omogućila da u praksi ne plaća porez na dobit od franšiznih prihoda od restorana diljem Europe. Kompanija i luksemburška vlada odbacuju bilo kakve nepravilnosti u aranžmanima sklopljenima u vrijeme kada je na čelu vlade bio sadašnji predsjednik EK, Jean-Claude Juncker.

Dijete afere 'Luxleaks'
Istraga je započeta prošlog prosinca, ubrzo nakon što je afera "Luxleaks" otkrila na stotine tajnih poreznih sporazuma luksemburške vlade i svjetskih multinacionalki. Prema izračunu analitičara Financial Timesa, McDonald's je u Luksemburgu plaćao u prosjeku 1,49 posto poreza na dobit na prihod od 1,8 milijardi dolara od 2009. godine. U Luksemburgu je, naime, smješteno europsko sjedište tog diva brze hrane.

Međutim, kada bi se na McDonald'sove prihode primjenjivala standardna stopa od 29,2 posto, kompanija duguje Luksemburgu pola milijarde dolara neplaćenog poreza. Prema onome što je do sada ustanovila istraga Europske komisije, u 2009. Luksemburg je izdao McDonald'su dva porezna rješenja koja pojašnjavaju njegove porezne obveze u Velikom vojvodstvu. Oba rješenja osigurala su tvrtki McDonald's Europe Franchising praktički oslobađanje od poreza na dobit. Ta tvrtka dobiva prihode od rojaliteta na "know-how" i brendove od restorana koji imaju McDonald'sovu franšizu u Europi i Rusiji.  
 

Dvostruko neoporezivanje
U prvom poreznom rješenju stoji da je McDonald's izuzet od plaćanja jer se "njegov prihod prijavljuje u SAD-u i pod nadležnošću je tamošnje porezne uprave", piše FT. No, ti prihodi nisu oporezivani ni u SAD-u. Kada je povjerenica za tržišno natjecanje Margrethe Vestager pokrenula istragu, naglasila je kako porezno rješenje koje je odobrilo McDonald'su neplaćanje poreza na prihode od rojaliteta u Luksemburgu, ali i u SAD-u treba biti vrlo pažljivo promatrano u okviru europske regulative o državnoj pomoći.

"Svrha sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između država jest izbjegavanje dvostrukog oporezivanja, a ne da opravda dvostruko neoporezivanje", slikovito je istaknula Vestager. Iz McDonald'sa pak poručuju kako su oni platiti sve poreze koje su bili dužni te da nisu imali povlašteni status. Što se tiče poreza na dobit europske mreže, McDonald's ističe da je od 2011. do 2015. u Europskoj uniji platio više od 2,5 milijardi dolara samo poreza na dobit, a da je prosječna stopa po kojoj je oporrezovan dosezala 27 posto. Datum službene odluke Europske komisije u slučaju McDonald's još nije poznat.

Nove istrage

Mete Luksemburg i Poljska
Europska komisija u ponedjeljak je priopćila da je otvorila detaljnu istragu o korporativnim porezima poljske i luksemburške vlade s kompanijama. U Poljskoj je sporan novi progresivni porez trgovcima te je Bruxelles naložio Varšavi da se porez suspendira dok se ne završi istraga. U luksemburškom slučaju EK zanima aranžman s francuskim opskrbljivačem struje, tvrtkom Engie. 

Komentirajte prvi

New Report

Close