U Hrvatskoj je u srpnju izdano 555 građevinskih dozvola, što je 16,6 posto više u odnosu na prošlogodišnji srpanj, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Prema vrstama građevina, 87 posto dozvola izdano je za zgrade, a 13 posto za ostale građevine. Za zgrade su, naime, izdane 483, a za ostale građevine 72 dozvole.
Prema vrstama radova, u srpnju je najviše, 367 dozvola, odnosno 66 posto, izdano za novogradnje, a 188 dozvola ili 34 posto za rekonstrukcije, odnosno dogradnje, prenamjene, obnove i slično.
Dozvolama izdanim tijekom srpnja predviđeno je izvođenje radova ukupne vrijednosti 1,39 milijardi kuna.
Prema izdanim građevinskim dozvolama u srpnju predviđeno je građenje 693 stana s prosječnom površinom od 98,4 četvorna metra.
Podaci DZS-a pokazuju da je u prvih sedam mjeseci ove godine izdano 4.179 dozvola, što je 21,9 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.
Dozvolama izdanima u prvih sedam mjeseci ove godine predviđa se izvođenje građevinskih radova ukupne vrijednosti 10,1 milijardu kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.U praksi razlika između izdane i pravomoćne -konačne građevinske dozvole (na temelju koje je moguće započeti s gradnjom) je “voda duboka” jer Ministarstvo graditeljstva u žalbenom postupku ne poštuje zakonski rok (60 dana) unutar kojeg je dužno donjeti odluku po izjavljanoj žalbi, a naročito je nezgodna situacija kada se u tom postupku kao žaliteljica pojavi supruga visokog pravosudnog dužnosnika, koja izjavljuje žalbu na izdanu građevinsku dozvolu uz argumente da u dvorištu iza kuće (čiji je suvlasnik) površine cca 150 m/2, neće moći parkirati doslovno: autobuse, bagere niti kombajne).
Uključite se u raspravu